Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Innowacje w Polsce. Buzek: pod tym względem nasza pozycja nie odpowiada możliwościom

Pozycja Polski w UE pod względem innowacyjności absolutnie nie odpowiada naszym możliwościom - ocenił Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

Buzek zauważył podczas poniedziałkowej konferencji, że jeśli bada się innowacyjność poszczególnych krajów unijnych i ocenia ją po ilości wygranych grantów, to w przeliczeniu na ich bezwzględną ilość Polska jest "w środku stawki", na "13., 14. miejscu". - Niestety, jeśli przyjmiemy bardziej precyzyjny wskaźnik innowacyjności, czyli per capita, to miejsce jest powyżej dwudziestki - powiedział.

Jego zdaniem to absolutnie nie odpowiada naszym możliwościom. - Widzieliśmy czołowe polskie ośrodki, które są w europejskiej, a nawet światowej czołówce. Chodzi jednak o to, by wiedza, w jaki sposób działać w zakresie nauki i wdrożeń, była w Polsce jak najbardziej rozpowszechniona. By nie były to tylko indywidualne sukcesy - powiedział.

Przewodniczący ITRE zauważył jednocześnie, że to, czy Polsce udaje się wygrywać w europejskich projektach, zależy nie tylko od uczonych i badaczy, ale również od przemysłu oraz małych i średnich firm. - Chodzi nam o to, by nasz przemysł inwestował, by zachciał ryzykować - powiedział.

Buzek wskazał, że niezbyt chętne do podejmowania takiego ryzyka są spółki Skarbu Państwa. - To nie jest kwestia ostatnich lat, obserwuję ten proces od bardzo dawna - mówił. Jego zdaniem wynika to z krótkiej perspektywy, w jakiej działają zarządy tych firm, które są zmieniane wraz ze zmianami politycznymi.

Buzek przewodniczy delegacji Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE), której przedstawiciele przebywają w Polsce. Przyglądają się zastosowaniom i projektom wykorzystania nowych technologii w przemyśle, medycynie i energetyce. W Polsce europosłowie zapoznają się też z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii, holograficznymi komputerami do nauki anatomii, rozwiązaniami z zakresu telemedycyny, najnowszymi metodami przetwarzania danych, spotykają się też z przedstawicielami start-upów.

Zdaniem członka delegacji ITRE Michała Boniego, spotkania z polskimi start-upami były "bardzo inspirujące". Jak mówił, europosłowie zapoznali się z działalnością firmy, która opracowała specjalną opaskę, pozwalającą na sprawowanie opieki nad osobami starszymi czy dotkniętymi Alzhaimerem, czy też specjalny długopis, który pozwala na dostarczanie pewnych danych do rejestrów medycznych.

- Dla tych firm ważne było, w jaki sposób wdrożone będą rozporządzenia o ochronie danych osobowych, by było to zharmonizowane na poziomie europejskim. Wszyscy podkreślali potrzebę przesyłania danych. Ze swej strony opowiadaliśmy im o projektach, które pojawią się na jesieni, czyli przepisach o swobodnym przepływie danych i dotyczących e-zdrowia - mówił Boni.

Jak podkreślił b. premier, jeśli chcemy mieć konkurencyjną gospodarkę, wzrost gospodarczy i opiekę socjalną przy zdrowej gospodarce, to innowacje mają kluczowe znaczenie. - Komisja, którą reprezentujemy jest jedyną odpowiedzialną w PE za politykę w zakresie badań innowacji - obecny budżet na te działania to jest prawie 80 mld euro w obecnej perspektywie, w przyszłym okresie może być nawet 100 mld euro. To są ogromne pieniądze, których Polska nie wykorzystuje w pełni - mówił.

Jak zaznaczył przewodniczący, doświadczenia i informacje z wizyty w Polsce zostaną wykorzystane przy tworzeniu legislacji w Brukseli, tak by spełniła ona oczekiwania środowisk naukowych i biznesu, który inwestuje w naukę i badania.

W skład delegacji ITRE, oprócz Jerzego Buzka i Michała Boniego, wchodzą europosłowie: Maria Spyraki, Krystyna Łybacka i Zdzisław Krasnodębski.

ITRE prowadzi prace nad ramami prawnymi wprowadzania i wspierania rozwoju nowych technologii: upowszechnienia dostępu do internetu, jednolitego rynku cyfrowego, zasad działania platform internetowych (np. Netflix, Airbnb, Reddit), standardu 5G w telefonii mobilnej.

Tagi: jerzy buzek, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2017

zibiNajwiększy szkodnik III RP. Drań powinien odpowiedzieć za swoje czyny

23-05-2017

toloInnowacyjnością za rządów Buzka, była złodziejska wyprzedaż i rzekoma prywatyzacja polskiego majątku, a on ma czelność dzisiaj pouczać polski rząd.

23-05-2017

analitykPan Buzek był Premierem i co uczynił w tym zakresie. ? Jak zwykle opowiada puste frazesy ? Żenada !

Rozwiń komentarze (6)