Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest reakcja na incydent z odrzutowcem

0
Podziel się:

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim odrzutowcem wojskowym.

Jest reakcja na incydent z odrzutowcem
(Sergey Vladimirov/Wikimedia (CC BY-SA 2.0))

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim odrzutowcem wojskowym, który - jak podał Sztokholm - lecąc z wyłączonym transponderem znalazł się za blisko szwedzkiego samolotu pasażerskiego.

Piątkowy incydent w rejonie południowej Szwecji znów przywołał drażliwą kwestię rosyjskich lotów w regionie nordyckim; ich liczba w tym roku wzrosła gwałtownie. Zaniepokojenie z powodu tak zwanych _ zaciemnionych lotów _ - z wyłączonym transponderem - wyraziła też Finlandia.

Szwecja i Dania wezwały rosyjskich ambasadorów z powodu zachowania samolotu wojskowego, które - jak twierdzą władze szwedzkie - zmusiło w piątek do zmiany kursu samolotu lecącego z Kopenhagi do Poznania.

Resort obrony Rosji zapewnił w niedzielę, że rosyjski odrzutowiec zachował na tyle bezpieczny dystans, że nie mogło dojść do wypadku, a lot odbywał się z zachowaniem przepisów międzynarodowych i nie zostały naruszone granice żadnych państw.

Duński minister spraw zagranicznych Martin Lidegaard powiedział zmierzając na poniedziałkowe spotkanie szefów dyplomacji państw UE w Brukseli, że w takich incydentach życie cywilów jest narażone na niebezpieczeństwo, a szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem, która zgodziła się ze swym duńskim odpowiednikiem, powiedziała, że protest będzie bardzo czytelny: _ to niebezpieczne i bez wątpienia nieodpowiednie _.

W końcu listopada sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podał, że w przestrzeni Unii Europejskiej samoloty NATO przechwyciły w tym roku 400 rosyjskich maszyn, czyli o 50 proc. więcej niż w 2013 r. Zwrócił uwagę, że samoloty rosyjskie zbliżają się do granic i okrętów NATO bez zgłaszania planów lotu, bez włączania transponderów i komunikowania się z cywilną kontrolą lotów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)