Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest plan pomocy dla zadłużonych szpitali

0
Podziel się:

"Zadłużone szpitale otrzymają pomoc" - uspokaja pacjentów minister zdrowia Zbigniew Religa.

Jest plan pomocy dla zadłużonych szpitali
(PAP/Piotr Grygiel)

*"Zadłużone szpitale otrzymają pomoc, a ich pacjenci nie muszą się obawiać, że nie będą mieli się gdzie leczyć" - informuje minister zdrowia Zbigniew Religa. "Daję słowo honoru, że sprawa jest rozwiązana_ " _- dodał. * Zapewnił, że propozycję długofalowego ratowania szpitali przedstawi premierowi w poniedziałek. Ponownie uspokoił pacjentów wrocławskiej kliniki.

_ " _W poniedziałek po południu będę rozmawiał o pomocy długofalowej dla szpitali i mamy koncepcję. Przedstawimy plan w poniedziałek, a więc o dobę wcześniej niż planowaliśmy. Są to propozycje na dłuższy okres czasu i nie tylko dla jednego szpitala, ale i dla innych" - powiedział Religa.

Ponownie zapewnił, że wrocławski szpital nie jest już zagrożony. W sobotę
_ Według Zyty Gilowskiej, zadłużenie służby zdrowia wynosi ogółem 6 mld zł, w tym 1 mld to "gorące długi, do spłaty natychmiast". _ minister mówił, że szpital zostanie uratowany, a pacjenci nie są zagrożeni przerwaniem leczenia.

"Z ręką na sercu zapewniam, że szpital wrocławski i wszystkie szpitale o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków, dostaną pomoc. Daję słowo honoru, że sprawa jest rozwiązana" - powiedział Religa. Według niego, w przyszłym tygodniu szpital otrzyma pomoc finansową. Akademicki Szpital Kliniczny, największy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w kraju, jest zadłużony na 300 mln zł.

Minister zdrowia tłumaczył, że nie może ujawnić szczegółów planu pomocy dla zagrożonych szpitali, bo najpierw powinien się z nimi zapoznać premier. _ " Najpierw muszę przedstawić go premierowi. Nie chciałbym, żeby premier dowiedział się o nim z gazety " _ - mówił.

_ " _Jest decyzja premiera, decyzja rządu, aby pomóc. Pracowaliśmy w weekend i znaleźliśmy formułę prawną pomocy. Rozwiązaliśmy ten problem. Umożliwia on nam realną i finansową pomoc dla szpitali" - zapewnił Religa.

Minister zdrowia dodał, że w poniedziałek o godz. 17 ma się też spotkać z wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską w celu przedstawienia_ Najgorsza sytuacja jest w województwach: dolnośląskim, lubuskim oraz łódzkim. Zadłużonym szpitalom grożą egzekucje komornicze. _ propozycji. _ " _Proponowane przez nas rozwiązanie na pewno da możliwość akceptacji przez panią premier" - powiedział.

Minister pytany, czy pomocą będzie objęty także szpital legnicki, odpowiedział: _ " _Na tym terenie jest to szpital potrzebny, dlatego udzielimy mu pomocy."

Religa w piątek zapowiedział powstanie programu zamiany długów krótkoterminowych na długoterminowe dla szpitali o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków. Również minister finansów Zyta Gilowska informowała, że rząd zastanawia się nad możliwością skorzystania z dotacji budżetowej w przypadku zaistnienia "celu szczególnego", co pozwoliłoby uniknąć sytuacji, w której pieniądze szpitali przejmuje komornik.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)