Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest szansa na tańszy gaz z USA

0
Podziel się:

Wcześniej Polska musi zakończyć budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Ma to się stać pod koniec przyszłego roku.

Jest szansa na tańszy gaz z USA
(lagereek/iStockphoto)

Tak przekonuje ekspert ds. energetyki dr Tomasz Chmal. Wieczorem do Warszawy przylatuje amerykański Sekretarz Stanu John Kerry. Z polskimi politykami ma rozmawiać między innymi o kwestiach gospodarczych.

Ekspert Instytutu Sobieskiego przyznaje, że do tej pory Amerykanie nie byli zainteresowani wysyłką gazu zagranicę. Dzięki taniemu surowcowi ich gospodarka przyśpieszyła.Tomasz Chmal zauważa jednak, że amerykańskie firmy gazowe chcą więcej zarabiać na _ błękitnym paliwie _ , a na Starym Kontynencie to Polska płaci za gaz najwyższe rachunki. Amerykański gaz mógłby być atrakcyjniejszy dla Polski od gazu sprowadzanego z Rosji.

Ekspert przyznaje, że wcześniej Polska musi zakończyć budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Ma to się stać pod koniec przyszłego roku.

Tomasz Chmal zauważa, że Polska w zabieganiu o amerykański gaz musi również rywalizować z krajami azjatyckimi, które płacą jeszcze wyższe rachunki za surowiec. - _ Europa będzie pewnie w drugiej kolejności _ - przewiduje ekspert.

Do tej pory jedynie 4 firrmy w USA dostały zgodę na eksport gazu. Wydane dotąd zezwolenia umożliwiają sprzedaż już ponad 60 miliardów metrów sześciennych _ błękitnego paliwa _ rocznie. Obecnie Polska w większości importuje gaz z Rosji. Ze wchodu kupujemy rocznie blisko 10 miliardów metrów sześciennych surowca.

Czytaj więcej w Money.pl
KNF liberalizuje To efekt Małego Trójpaku i kolejny krok w liberalizacji rynku gazu. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Regulamin Towarowej Giełdy Energii, a tym samym umożliwiła bezpośredni udział zainteresowanych przedsiębiorstw w rynku gazu. Od 1 listopada spółki obrotu i duzi odbiorcy będą mogli działać bez pośrednictwa domów maklerskich. Mały Trójpak wprowadza obligo gazowe, czyli obowiązek sprzedaży paliwa gazowego ...
Będziemy kupować gaz od Amerykanów? Perspektywy wydobycia gazu łupkowego w USA są doskonałe i dla Polski jest istotne, by USA zaczęły importować gaz LNG - powiedział Radosław Sikorski.
Polskich łupków znacznie mniej niż oceniano Odwierty jak na razie nie spełniły wysokich początkowych oczekiwań przemysłu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)