Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeszcze dziś plan B dla Cypru?

0
Podziel się:

Trojka wstrzymała pożyczkę dla wyspy. Rząd poprosił o pomoc Rosję i ma dziś przedstawić awaryjny plan ratowania finansów publicznych.

Jeszcze dziś plan B dla Cypru?
(Stawiński/Reporter)
Jeszcze dziś prezydent Cypru ma przedstawić awaryjny plan ratowania finansów publicznych. Informację taką podała państwowa telewizja na Cyprze. Szczegóły planu nie są znane, nieoficjalnie mówi się o przejęciu przez państwo publicznych funduszy emerytalnych lub nowym podatku od oszczędności.

[Aktualizacja 11:50]

Kraj stoi w obliczu bankructwa i na razie nie ma skąd wziąć kilkunastu miliardów euro potrzebnych do tego, by nie zbankrutował. Część pieniędzy, dziesięć miliardów euro, chciała jeszcze w weekend pożyczyć trojka - Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/221648.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/barroso;i;miedwiediew;zdecyduja;o;losach;cypru,236,0,1273324.html) *O losach Cypru decydować będzie Rosja i Unia * Zaproponowany przez stronę unijną schemat rozwiązania problemów Cypru jest _ nieprzewidywalny i niekonsekwentny _?

Warunkiem było wprowadzenie na Cyprze jednorazowego podatku od oszczędności, ale parlament Cypru odrzucił ten plan.

Trojka wstrzymała więc pożyczkę. Rząd poprosił o pomoc Rosję, ale na razie minister finansów nic w Moskwie nie wynegocjował. Rozmowy są kontynuowane. O Cyprze ma rozmawiać dziś w Moskwie także szef Komisji Europejskiej, Jose Barroso. Rząd w Nikozji negocjuje jednocześnie z Brukselą.

Ostrzegają przed ustępstwami wobec CypruJak czytamy, wygląda na to, że władze Cypru wysoko licytują w czasie negocjacji z Europą. Pierwszy pakiet ratunkowy został jednomyślnie odrzucony przez parlament tego kraju. Ale zwycięstwo strategii wywierania presji na strefę euro, miałoby bardzo poważne skutki.

Ustępstwa wobec Cypru wywołałyby efekt domina w strefie euro - ostrzega niemiecki dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Komentator gazety ocenia, że cały plan walki z kryzysem w Europie znalazł się w przełomowym punkcie.

Zdaniem komentatora gazety, załamałaby się główna zasada dotychczasowych europejskich programów ratunkowych, a mianowicie _ solidarność za solidność _. W gruzach ległoby przekonanie, że wyjście z kryzysu będzie trudnym i bolesnym procesem wymagającym ofiar.

Jak czytamy, nie trudno przewidzieć jak zareagowaliby na to Grecy, ale też Portugalczycy, Hiszpanie, Włosi i Irlandczycy, którym także zaserwowano niepopularne programy oszczędnościowe - ocenia dziennik.

Cypr zagrożeniem dla całej strefy euro

Sytuacja zagrożonego bankructwem Cypru jest _ ryzykiem systemowym _ dla strefy euro, co pokazały wydarzenia minionych dni - ocenił w Parlamencie Europejskim w Brukseli szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

- _ Biorąc pod uwagę aktualną niestabilność powinniśmy po prostu bronić integralności strefy euro, zamiast zastanawiać się, czy Cypr stanowi ryzyko systemowe _ - powiedział Dijsselbloem na spotkaniu z komisją spraw gospodarczych i monetarnych PE.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/ratujac;cypr;przebil;papieza;franciszka,10,0,1272586.html) *Ratując Cypr, przebił papieża Franciszka * O zastąpieniu euro rublami i o tym, że duchowni mają gest - pisze Andrzej Zwoliński.

- _ Z pewnością mamy do czynienia z ryzykiem systemowym i musimy pracować nad programem, który będzie odpowiedzią na to ryzyko _ - dodał. _ Musimy osiągnąć porozumienie bardzo, bardzo szybko _ - podkreślił Dijsselbloem.

Według szefa eurogrupy po odrzuceniu we wtorek przez cypryjski parlament uzgodnionego z eurostrefą i MFW pakietu ratunkowego dla wyspy wynoszącego 10 mld euro, zadaniem rządu w Nikozji jest przedstawienie alternatywnych rozwiązań. Nowe propozycje muszą być jednak rozsądne z finansowego punktu widzenia, możliwe do wdrożenia, a także _ bardziej uczciwe _.

- _ Nie uważam, by uzgodniony pakiet ratunkowy całkowicie upadł, bo nie widzę wielu alternatyw _ - ocenił Dijsselbloem.

We wtorek parlament Cypru odrzucił program ratunkowy, bo uzależniał udzielenie wyspie pomocy finansowej od obciążenia depozytów bankowych powyżej 20 tys. euro jednorazowym podatkiem. Opodatkowanie depozytów miało przynieść 5,8 mld euro.

Dijsselbloem bronił propozycji jednorazowego podatku od depozytów, który ma być _ wkładem w ratowanie sektora bankowego _ i jest uzasadniony, biorąc pod uwagę strukturę cypryjskiej gospodarki. Ale - jak powiedział - należy zapewnić _ bardziej uczciwy podział ciężarów _, tak by właściciele dużych depozytów byli traktowani inaczej, niż właściciele mniejszych wkładów. Nowe rozwiązanie może pójść w kierunku opodatkowania depozytów powyżej 100 tys. euro.

Przyznał on też, że eurogrupa niezręcznie wyjaśniła zasady pakietu ratunkowego dla Cypru. - _ Powinniśmy poświęcić więcej czasu na wyjaśnienie różnicy pomiędzy jednorazowym opodatkowaniem depozytów a systemem gwarancji depozytów do 100 tys. euro _ - powiedział Dijsselbloem. Według niego jednorazowe obciążenie depozytów na Cyprze można porównać do _ podatku od zamożności _.

27 mld euro z 68,4 mld euro - należy do Rosjan

Zdaniem Dijsselbloema Cypr nie może otrzymać większego wsparcia niż przewidziane w pakiecie 10 mld euro, bo większej pożyczki najpewniej nie byłby w stanie spłacić. 10 mld euro to ponad 50 proc. PKB Cypru.

Szef eurogrupy poinformował, że aktualnie trwają rozmowy z Rosją, która udzieliła Cyprowi pożyczki w wysokości 2,5 mld euro. Chodzi o przedłużenie terminu spłaty tej pożyczki albo ograniczenie odsetek. - _ Rosja nie jest jednak gotowa udzielić Cyprowi kolejnego kredytu ani zainwestować w sektor bankowy. Nowa pożyczka na pewno nie pomogłaby Cyprowi. Zwiększenie zadłużenia nie jest wyjściem z sytuacji _ - powiedział Dijsselbloem.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin broni rosyjskich oszczędności na Cyprze? Prezydent Rosji skrytykował planowane przez Cypr opodatkowanie wkładów bankowych, nazywając je _ nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym _.
Władze Cypru zablokowały konta Rosjan Rosja jest zaniepokojona blokadą swoich pieniędzy w cypryjskich bankach.
Cypr negocjuje z Rosją. Chcą 5 miliardów euro Nieoficjalnie wiadomo, że rząd w Nikozji chce, aby Rosja zgodziła się na odroczenie spłaty kredytu udzielonego Cyprowi w 2011 roku. Chodzi o kwotę 2,5 miliarda euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)