Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW zainwestuje w Opolu? Prezes spółki zaprzecza

0
Podziel się:

Jednym ze scenariuszy, który bierzemy pod uwagę, jest przejęcie odpowiedzialności za projekt przez JSW, być może jako uczestnika konsorcjum - powiedział wiceminister.

JSW zainwestuje w Opolu? Prezes spółki zaprzecza
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Rząd rozmawia z JSW o realizacji projektu inwestycyjnego w Opolu; spółka wyraziła wstępne zainteresowanie projektem - poinformował agencję Bloomberg wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Prezes JSW mówi, że nikt nie prowadził rozmów ze spółką na ten temat.

- _ Jednym ze scenariuszy, który bierzemy pod uwagę, jest przejęcie odpowiedzialności za projekt przez JSW, być może jako uczestnika konsorcjum _ - powiedział wiceminister cytowany przez Bloomberga. Dodał, że JSW wyraziło wstępne zainteresowanie projektem.

Tomczykiewicz, pytany później przez dziennikarzy, czy spółki węglowe mogłyby brać udział w inwestycji budowy bloków w Elektrowni Opole, odpowiedział: _ Były rozmowy spółek węglowych, czy któraś byłaby w stanie to udźwignąć, ale nic poza tym. Więcej na ten temat nie wiem, żadnych rozstrzygnięć nie ma i w najbliższym czasie nie będzie _.

Prezes JSW Jarosław Zagórowski poinformował, że o sprawie dowiedział się z mediów. - _ Niestety, dowiedziałem się o tym z mediów. Co jakiś czas spotykamy się z ministerstwem na różnego rodzaju naradach i przedmiotem jednej z ostatnich narad była sytuacja związana z projektami w energetyce. To jest naturalna rzecz w momencie, gdy mamy duże nadwyżki węgla na rynku. Jeśli projekty energetyczne nie będą realizowane, nadwyżka może wzrosnąć. Stąd sektor górniczy obserwuje, co się dzieje. Natomiast na temat konkretnych projektów nie rozmawiamy, bo majątek Opola, Rybnika czy Ostrołęki nie należy do górnictwa _ - powiedział Zagórowski w TVN CNBC.

- _ Nikt z nami na ten temat nie rozmawia _ - podkreślił.

Wyjaśnił, że JSW jest producentem przede wszystkim węgla koksowego, który stanowi ponad 70 proc. produkcji spółki. - _ Wszystkie nasze plany związane są z węglem koksowym. Inwestycje w tym kierunku energetyki są więc nie za bardzo nam po drodze _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/188/m85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jsw;chce;podzielic;sie;zyskiem;jaka;dywidende;wyplaci,103,0,1276775.html) *JSW chce podzielić się zyskiem. Jaką dywidendę wypłaci? * Zarząd JSW rekomenduje wypłatę 2,52 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok. Proponowany dzień dywidendy to 31 lipca, zaś jej wypłaty to 20 sierpnia. Zapytany, czy gdyby pojawiła się taka propozycja, JSW byłaby w stanie zrealizować projekt w Opolu, poinformował: _ PGE jest wielką firmą. Jeśli oni mówią, że te projekty się nie opłacają, można by zadać pytanie, czemu miałyby się opłacać komu innemu _.

W czwartek podczas posiedzenia sejmu wiceminister skarbu Paweł Tamborski informował, że MSP analizuje nową formułę realizacji projektu w Opolu. Natomiast w piątek minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że będzie wnosić, by na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów został omówiony temat inwestycji w Opolu.

PGE zrezygnowała z inwestycji w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole opalanych węglem kamiennym. W opinii spółki, zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE.

Premier Donald Tusk poinformował niedawno, że rząd i PGE, po wycofaniu się z inwestycji w rozbudowę bloków energetycznych w Opolu, będą szukać nowych optymalnych rozwiązań w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski bez naruszania interesów giełdowej spółki.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PGE jest gotowa do rozmów z podmiotami, które zainteresowane byłyby kontynuacją projektu budowy bloków.

Czytaj więcej w Money.pl
JSW ma nowego prezesa. Żadne zaskoczenie RN JSW powołała Jarosława Zagórowskiego na prezesa spółki na nową kadencję.
JSW ma nową koncesję na wydobycie węgla Minister środowiska przyznał Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesję na wydobywanie węgla i metanu w kopalni Krupiński w Suszcu.
JSW dementuje rewelacje. Co z inwestycją? Rząd rozmawia z JSW o realizacji inwestycji w Opolu. Tak twierdzi wiceminister gospodarki. JSW zaprzecza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)