Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Juan Carlos nie będzie obecny na proklamowaniu następcy - króla Filipa VI

0
Podziel się:

76-letni król ogłosił 2 czerwca swą decyzję o abdykacji po prawie 39 latach panowania.

Juan Carlos nie będzie obecny na proklamowaniu następcy - króla Filipa VI
(PAP/EPA/MANUEL H. DE LEON)
bETOhkAB

Jak tłumaczy Dom Królewski, były król chce, aby jego syn - nowy władca - mógł odegrać główną rolę.

Przewidziano, że Juan Carlos pojawi się po ceremonii na balkonie pałacu królewskiego obok króla Filipa VI i nowej królowej Letizii, którzy będą pozdrawiać mieszkańców Madrytu - poinformował rzecznik Domu Królewskiego.

76-letni król Juan Carlos ogłosił 2 czerwca swą decyzję o abdykacji po prawie 39 latach panowania. W ostatnich latach pogarszał się stan zdrowia monarchy; doszło też do skandali, które położyły się cieniem na instytucji monarchii. Chodzi tu o bardzo drogą afrykańską wyprawę Juana Carlosa w 2012 roku połączoną z polowaniem na słonie oraz o prokuratorskie oskarżenie firmy, którą kierowała wraz ze swym mężem młodsza córka króla, infantka Cristina, o korzystanie z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.

bETOhkAD

Uroczystość odbędzie się następny czwartek w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych, tj. Kongresu i Senatu. Filip VI wygłosi przemówienie, w którym ma nakreślić koncepcję i linie przewodnie swego panowania, po czym odbędzie się defilada wojskowa. Nie będzie jednak oficjalnej mszy świętej, jak podczas intronizacji Juana Carlosa, który wstąpił na tron w 1975 roku, po śmierci gen. Francisco Franco, po której nastąpił kres dyktatury w Hiszpanii.

W ceremonii poza nową parą królewską uczestniczyć będzie nowa następczyni tronu, ośmioletnia księżniczka Leonor, jej młodsza siostra Sofia, matka króla królowa Zofia, siostra Filipa infantka Elena, a także dwie siostry Juana Carlosa - Pilar i Margarita. Na zaprzysiężeniu nie będzie obecna infantka Cristina, która została odsunięta od oficjalnych uroczystości rodziny królewskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Abdykacja króla ukazała luki w Konstytucji W Hiszpanii rozpoczął się proces przekazania tronu przez króla Juana Carlosa księciu Filipowi. Są jednak problemy.
Król Hiszpanii Juan Carlos abdykuje na rzecz syna Filipa Aż 62 procent Hiszpanów domagało się ustąpienia monarchy.
Hiszpania żegna "najlepszego szefa rządu" Był on jednym z twórców transformacji demokratycznej kraju po okresie dyktatorskich rządów gen. Francisco Franco.
bETOhkBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)