Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kampania prezydencka. Komorowski zapowiada przywileje dla podatników

0
Podziel się:

Ubiegający się o reelekcję prezydent zapowiedział że będzie dążył do wprowadzenia zasady, aby niejasności w przepisach prawa były rozstrzygane na korzyść podatników.

Kampania prezydencka. Komorowski zapowiada przywileje dla podatników
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Ubiegający się o reelekcję prezydent zapowiedział w czwartek w Lublinie, że będzie dążył do wprowadzenia zasady, aby niejasności w przepisach prawa były rozstrzygane na korzyść podatników.

- To po stronie państwa leży, aby prawo było jasne, czytelne i dające się sprawiedliwie stosować. Jeśli są wątpliwości, jeżeli są luki, to one muszą być rozstrzygane na rzecz podatnika, a nie urzędnika - powiedział Komorowski na spotkaniu z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców.

Zapewnił, że "stanie na głowie", aby wprowadzić do polskiego prawa zasadę wyrażającą się w łacińskiej maksymie "in dubio pro tributario", czyli rozstrzygania wątpliwości w systemie podatkowym na rzecz podatnika, jeśli to wiąże się z niejasnościami w przepisach.

Komorowski podkreślił, że chciałby, aby zasada ta była wprowadzona do nowej ordynacji podatkowej, nad którą pracuje rząd. Powinna ona - przekonywał - być także podstawą "filozofii relacji między państwem a obywatelami, państwem a podatnikami".

- To powinno być fundamentem budowania całego systemu - powiedział.

- Wielkim wyzwaniem dla mnie jest kształtowanie nowego typu mentalności i relacji wzajemnych między państwem a obywatelami - mówił Komorowski. Zaznaczył, że to bardzo ważna dla Polski sprawa i dlatego umieścił ją w swoim programie wyborczym.

Jak mówił, z powodów historycznych relacje między obywatelami a polskim państwem są często złe, brakuje szacunku dla władzy, państwa i prawa. - Cnotą w dalszym ciągu bywa omijanie prawa, niepłacenie podatków - powiedział.

- Ale ta przyzwoitość pewna, nowe cechy, muszą obowiązywać po obu stronach. Dla mnie elementem kształtowania dobrej mentalności, nowego typu relacji między państwem a obywatelami, jest kształtowanie prawa tak, aby ono zachęcało do przyzwoitości i wymuszało przyzwoitość w obie strony - podkreślił Komorowski.

Komorowski spotkał się też z mieszkańcami Lublina na Placu Litewskim w centrum miasta. W swoim wystąpieniu podkreślił, że prezydent jest od tego, "aby współpracować i działać na rzecz realnych rozwiązań w Polsce".

Skrytykował tych, którzy uważają, że prezydentura w Polsce to "powinna być prezydentura ciągłego weta". Przypomniał, że jego poprzednik zawetował 17 razy i weta te "dotyczyły rządu, z którym, delikatnie mówiąc, nie miał najlepszych relacji", a "połowę tych wet przegrał" w Sejmie.

- Ja miałem odwagę wetować wtedy, kiedy uważałem, że to jest ważne dla jakości prawa stanowionego, a nie dla konkretnego środowiska politycznego. To jest miara odpowiedzialności za Polskę. To jest miara zrozumienia roli prezydenta w kraju, nie powoływanie się na ciągłe weta - zaznaczył Komorowski.

Jego wypowiedź zakłócała - krzykiem i buczeniem - grupa kilkudziesięciu młodych osób, którzy trzymali m.in. transparent Ruchu Narodowego, flagi partii KORWIN, proporce Młodzieży Wszechpolskiej. Jeden z mężczyzn przez przenośną tubę wykrzykiwał m.in. "Na Mazury macać kury".

Komorowski dziękował tym, którzy w tych "niełatwych warunkach" okazują poparcie dla jego kandydatury, ale też tym, którzy krzyczeli, "nawet temu specjaliście od kur".

- Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy stanowią świetną ilustrację, którzy grają w moim teatrze rolę ilustracji tego, co może się w Polsce zdarzyć, jeśli oni by wygrali. To będzie właśnie Polska oskarżeń, oszczerstw, kłamstwa, Polska, która się odwraca od innych - zaznaczył Komorowski.

- Dzięki takim zachowaniom państwo wszyscy będziecie wiedzieli, między kim a kim wybieracie 10 maja. Czy chcecie wybierać awanturę, tych, którzy potrafią tylko krzyczeć, przeszkadzać, czy chcecie wybrać tych, którzy chcą organizować mądrą, dobrą polską pracę, aby Polska się rozwijała - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)