Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kandydatura Marka Belki na szefa EBOR oficjalnie zgłoszona. Wiceminister podpisał dokumenty

Kandydatura Marka Belki na szefa EBOR oficjalnie zgłoszona. Wiceminister podpisał dokumenty

Fot. Bank Światowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Kandydatura Marka Belki na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju została oficjalnie zgłoszona, wiceminister finansów Leszek Skiba podpisał odpowiednie dokumenty w tej sprawie - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów.

Leszek Skiba jest przedstawicielem Polski w Radzie Gubernatorów EBOR, więc z tego tytułu złożył podpis pod kandydaturą Belki. Oznacza to oficjalnie zgłoszenie prezesa NBP na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

W czwartek premier Beata Szydło potwierdziła, że obecny prezes NBP Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

- Mamy czas do 11 marca na zgłoszenie oficjalnej kandydatury pana profesora Belki (na szefa EBOR). Oczywiście zawsze w takich wyborach na ważne stanowiska trwają zakulisowe rozmowy i toczą się też rozmowy dyplomatyczne. Powiedziałam w jednym z wywiadów prasowych, że Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu i zgłaszamy go oficjalnie - powiedziała premier pytana na konferencji prasowej, czy Belka jest oficjalnym kandydatem rządu na szefa EBOiR.

Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W lipcu wygasa z kolei kadencja obecnego szefa EBOR Sumy Chakrabartiego.

EBOR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu w Centralnej i Wschodniej Europie po zakończeniu zimnej wojny. Udziałowcami EBOiR są 64 państwa oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

eboir, marek belka, kandydatura, leszek skiba
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sprawiedliwyjan711
37.47.166.* 2016-03-04 18:48
ciekawe czy kołek trzyma swoje oszczędności w Polsce, i czy płaci podatek ,który sam wprawadził,a który musi płacić rencista ,który oszczędza w banku 50 pln miesięcznie ze swoich 880 zł renty
henryk wielki
109.95.115.* 2016-03-04 10:31
W Polsce jest zły ale w Europie uznawany jest za bardzo dobrego fachowca.Storczyk to wlasnie rząd Belki za czasów rzady SLD wyprowadzil Polske z dlugów zrobionych przez AWS- nie pamietasz?i nawet pozostawil po sobie dla rządów PIS 5.5 pkb
kostam
83.20.47.* 2016-03-04 10:20
co wy chcecie? Gosc sie przeciez nadaje na to stanowisko. Przeciez potrafi drukowac pieniadze.
Zobacz więcej komentarzy (63)