Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet polski
22.05.2014 17:35

Kapica optymistą, jeśli chodzi o wpływy z akcyzy po kwietniu

Zgodnie z ustawą budżetową na ten rok wpływy z akcyzy mają wynieść 62 mld 80 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

Wpływy z akcyzy po kwietniu 2014 r. pozwalają optymistycznie patrzeć na wykonanie założonych całorocznych dochodów z tego podatku - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica w komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej resortu finansów.

_ - Biorąc pod uwagę wyniki wpływów z akcyzy za pierwszy kwartał, w zasadzie za cztery miesiące, jesteśmy optymistami co do wykonania planu ustawy budżetowej na rok 2014 _ - wskazał. _ Jest on co prawda o 2 mld zł wyższy niż w roku 2013, jednak dochody z tego tytułu za pierwsze cztery miesiące pozwalają być nam optymistami co do wykonania ustawy budżetowej z tytułu wpływów z podatku akcyzowego _ - dodał.

Zgodnie z ustawą budżetową na ten rok wpływy z akcyzy mają wynieść 62 mld 80 mln zł. Według ostatnich szacunków MF do końca kwietnia dochody z akcyzy wyniosły 18 mld 776,3 mln zł, co stanowi 30,2 proc. planu.

Odnosząc się do wpływów z akcyzy za 2013 r. Kapica zaznaczył, że były one wyższe o 800 mln zł od zaplanowanych, co było spowodowane głównie większymi dochodami od wyrobów spirytusowych.

_ - Ze względu na planowaną podwyżkę akcyzy (weszła w życie 1 stycznia 2014 r. - PAP) producenci w listopadzie, a pełną parą już w grudniu robili zapasy. W związku z tym odprowadzali większą akcyzę jeszcze przed podwyżką i tutaj te dochody były wyższe o 500 mln zł _ - ocenił Kapica.

Dodał, że ze względu na stosunkowo ciepłą zimę niższe były wpływy z akcyzy od oleju opałowego i wyrobów węglowych. _ Dochody z akcyzy od wyrobów tytoniowych utrzymywały się na podobnym poziomie jak w latach poprzednich, od roku 2011. Te dochody są powyżej 18 mld zł, pomimo podwyżek akcyzy, ale głównie ze względu na zmniejszenie konsumpcji papierosów _ - zaznaczył minister.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet polski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz