Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nowy dokument dla wszystkich Polaków

467
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia chce, by Narodowy Fundusz Zdrowia wydał kilkaset milionów złotych na stworzenie narzędzia, które nie tylko po kilku latach zniknie, ale ma już działającą alternatywę. Nowy dokument - KUZ - będzie służył tylko do jednego – potwierdzania, że stawiliśmy się na wizycie.

Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa póki co tylko na Śląsku
Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa póki co tylko na Śląsku (money.pl)

Ministerstwo Zdrowia chce, by Narodowy Fundusz Zdrowia wydał kilkaset milionów złotych na stworzenie narzędzia, które nie tylko po kilku latach zniknie, ale ma już działającą alternatywę. Nowy dokument - Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - będzie służył tylko do jednego: potwierdzania, że stawiliśmy się na wizycie.

Brak pieniędzy – to najczęstsze wytłumaczenie problemów w służbie zdrowia. Od gigantycznych kolejek, przez drogie leki, aż po absurdalne limity wykorzystywania urządzeń ratujących życie. Na takim tle pomysł zgłoszony przez Ministerstwo Zdrowia jest co najmniej absurdalny. Urzędnicy resortu chcą, by każdy Polak miał Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Rozwiązanie, które obiecywała niemal każda ekipa rządząca Polską od początku XXI w. Szacowny koszt? Bagatela 586,64 mln zł. Ponad pół miliarda złotych w całości pokryte ze środków NFZ.

"Nie planuje się zaangażowania środków budżetu państwa na realizację projektu" - zapewnili autorzy ustawy i jej uzasadnienia opublikowanych 5 czerwca na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Zobacz także: Zobacz też, co resort zdrowia planuje w kwestii e-zwolnień:

Tym samym, jeśli projekt zostanie przyjęty, tylko w przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia na stworzenie systemu będzie musiał wydać 115,48 mln zł. Rok później, gdy pierwsze karty zaczną trafiać do Polaków, kwota wzrośnie do 163,95 mln zł. To mniej więcej jedna piąta tegorocznego budżetu na refundację leków stosowanych w chemioterapii lub równowartość kilku tysięcy operacji wszczepienia rozrusznika.

Kwoty zatem są niebagatelne i byłyby nawet uzasadnione, gdyby tylko Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwiało życie pacjentów. Projekt ustawy ogranicza jednak jej stosowanie do dwóch czynności, choć tylko jedna ma związek z leczeniem. To potwierdzanie, że pacjenci faktycznie stawili się na umówionej wizycie czy skorzystali z innej usługi państwowej służby zdrowia.

Od wprowadzenia systemu eWUŚ, to w nim potwierdza się prawo do korzystania z państwowego służby zdrowia. Drugi wyszczególniony cel to... weryfikacja tożsamości. Brzmi, jak powielanie roli dowodu osobistego? I, zdaniem resortu, słusznie. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego bowiem ma być rozwiązaniem przejściowym do czasu pełnego wdrożenia dowodów osobistych z warstwą elektroniczną - tzw. e-dowodów.

Żeby było zabawniej, a wydawanie środków publicznych jeszcze mniej sensowne, zgodnie z deklaracjami MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji, pierwsze e-dowody trafią do Polaków w marcu 2019 r. Ponad rok przed rozpoczęciem wydawania Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Elektroniczne dowody będą docelowym sposobem weryfikacji wszystkich informacji o pacjentach.

Z tego względu w uzasadnieniu projektu ustawy wprost stwierdzono, że Karta będzie rozwiązaniem przejściowym. Oczywiście można spróbować przekonywać, że stworzenie "protezy" do czasu wydania wszystkim dorosłym Polakom elektronicznych dowodów. Jest tylko jeden problem. Taka "proteza" już istnieje, co przyznaje sam resort zdrowia.

"W okresie przejściowym funkcję Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego obok dokumentu wydawanego przez Fundusz, będzie mogła spełniać także publiczna aplikacja mobilna udostępniana przez ministra właściwego do spraw cyfryzacji” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. To oznacza, że działająca już aplikacja mObywatel, którą na urządzenia z systemem Android pobrało 100 tys. osób, wystarczy do spełnienia roli przypisanej KUZ.

Crème de la crème całej idei wprowadzenia w Polsce Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znajduje się na samym początku uzasadnienia. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że chce za pół miliarda wyposażyć Polaków w "przejściowe" karty, bo to spowoduje, że przepisy przestaną być martwe.

Tak wygląda śląska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fot. Śląski Oddział NFZ

"Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie została dotychczas wydana świadczeniobiorcom (z wyjątkiem województwa śląskiego, gdy na początku wieku Śląska Kasa Chorych wydała swoją kartę), a przepisy w tym zakresie są martwe. Zaproponowana propozycja nowelizacji ma to zmienić, wprowadzając rozwiązania, które uruchomią proces wydawania KUZ przez Narodowy Fundusz Zdrowia" – napisano wprost.

Warto przypomnieć, że Śląska Kasa Chorych karty wydała w połowie 2001 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ubezpieczenia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(467)
i inną kartę!...
6 lat temu
Potrzebna karta Emeryt i Bułka - dla jasności sprawdzą, czy emeryci jedzą chleb, czy chrupiące bułeczki. To dopiero rozdawnictwo, ciągle coś wymyślają bo: po pierwsze zatrudnić trzeba będzie dodatkowo rodzinostwo i kumplostwo, a po drugie obedrzeć nas z podatków
i inną kartę!...
6 lat temu
Potrzebna karta Emeryt i Bułka - dla jasności sprawdzą, czy emeryci jedzą chleb, czy chrupiące bułeczki. To dopiero rozdawnictwo, ciągle coś wymyślają bo: po pierwsze zatrudnić trzeba będzie dodatkowo rodzinostwo i kumplostwo, a po drugie obedrzeć nas z podatków
i inną kartę!...
6 lat temu
Potrzebna karta Emeryt i Bułka - dla jasności sprawdzą, czy emeryci jedzą chleb, czy chrupiące bułeczki. To dopiero rozdawnictwo, ciągle coś wymyślają bo: po pierwsze zatrudnić trzeba będzie dodatkowo rodzinostwo i kumplostwo, a po drugie obedrzeć nas z podatków
Zgred zrzędli...
6 lat temu
Będę miał już trzeci rodzaj takiej karty. Pierwszy działał w przedziwnym terminalu z malutkim semigraficznym okienkiem na 1,5 wyrazu razem z kartą lekarza (gdy były już powszechnie eksploatowane normalne komputery mieszczące się na biurku). Następny działał już z pecetami. Kolejny pomysł poza wypraniem pieniędzy dla mnie to dla żartu okazja do aplikowania na stanowisko obsługi tego dziwolągu w charakterze informatyka. Czesi wdrożyli (nie uwalili w 70 % procentach zaawansowania jak wszystko dla administracji publicznej w Polsce) niemal 30 lat temu uniwersalny dokument elektroniczny jeszcze oparty na serwerach z systemem operacyjnym firmy Novell.
Zim
6 lat temu
Cóż, jacyś krewni posłów PiS w spółkach skarbu państwa i firmach z nimi powiązanymi muszą zarobić. Każdy jeść musi. Naród kocha PiS więc zrezygnuje z kilkuset zabiegów chemioterapii. To ofiary wliczone w koszta. A jeśli ktoś będzie kręcił nosem, to Prezes stanie przed kamerami i powie, że cały rząd znów przekazał swoje premie do Caritasu i znów wszystko będzie dobrze.
...
Następna strona