Notowania

e-dowody
08.05.2018 16:47

MSWiA wzięło się za wprowadzanie e-dowodów. Zapowiada je na marzec przyszłego roku

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już przygotowało zmiany w przepisach, które pozwolą na wprowadzenie e-dowodów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe dokumenty będą wydawane już w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Cyfryzacji)
Wprowadzenie e-dowodów zbliża się wielkimi krokami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w przepisach, które pozwolą na wprowadzenie e-dowodów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe dokumenty - po latach opóźnień - będą wydawane w marcu 2019 r.

Projekt MSWiA trafi teraz do konsultacji międzyresortowych. Wprowadzenie e-dowodów koordynuje Ministerstwo Cyfryzacji, ale to resort spraw wewnętrznych i administracji opracował projekt zmian w przepisach. - MSWiA przygotowało już w tym zakresie zmiany legislacyjne, za które było odpowiedzialne - brzmi komunikat resortu.

Nowe dowody mają być wydawane od marca 2019 roku._ _Nie będziemy musieli jednak wymieniać dotychczasowych dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

*Nowe dowody nie bez problemów. Zobacz wideo *

E-dowody już wkrótce. Co proponuje MSWiA?

Zaproponowane przez MSWiA przepisy zakładają, że dowód z warstwą elektroniczną będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód ma też poprawić komunikację z administracją publiczną. - A nawet z podmiotami komercyjnymi - dodaje MSWiA. E-dowód pozwoli bowiem na przykład na korzystanie z niektórych usług internetowych.

Dzięki elektronicznemu dowodowi każdy dokument elektroniczny będzie można podpisać używając podpisu elektronicznego. Jego użycie będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego. Jeśli ktoś nie będzie chciał posiadać w swoim dowodzie funkcji podpisu osobistego, będzie mógł z niej zrezygnować.

Nowe dowody miały być już gotowe w Polsce osiem lat temu. Jeśli rząd nie wyrobi się z nimi i do przyszłego roku, to prawdopodobnie będziemy musieli Unii zwrócić 150 mln zł dotacji.

Takie elektroniczne dowody funkcjonują już w kilku unijnych krajach, na przykład w Niemczech czy Hiszpanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-dowody, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2018

ŹdzichuŻeby tylko nie zapomnieli skonsultować nowych przepisów prawa z Jerozolimą !!! Albo przynajmniej z Jonym !!!

08-05-2018

MaxJasne, że robią w majtki ze strachu. Niby tak gadają na UE ale jeśli mowa o kasie to pierwsi ręce wyciągają.. obluda i hipokryzja!

08-05-2018

Minza cyfryzacje kraju to powinien stanacrzed Trybunalem Stanu oslawiony min.BONI co nie umial poslugiwac sie poczta elektroniczna on doprowadzil do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)