Notowania

E-dowód wciąż w rozsypce. Czasu na dopracowanie niewiele

Jeśli rząd nie wyrobi się do przyszłego roku, będziemy musieli zwrócić 150 mln zł unijnej dotacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
Wydanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, w której będą zapisane dane cechy biometryczne posiadaczy, miało mieć miejsce jeszcze w 2010 roku.

Dokładnie za rok pierwsi Polacy powinni odebrać nowe dowody z czipem. Już mamy 8 lat opóźnienia. Jeśli rząd nie wyrobi się do przyszłego roku, będziemy musieli zwrócić 150 mln zł unijnej dotacji.

Kolejnego przesunięcia w czasie nie będzie – pisze "Gazeta Wyborcza". Wydanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, w której będą zapisane dane cechy biometryczne posiadaczy, miało mieć miejsce jeszcze w 2010 roku.

Projekt współfinansuje Komisja Europejska. I jej cierpliwość do polskiej opieszałości, nieudanych przetargów na systemy informatyczne, zaniedbań i wpadka została wyczerpana. W 2016 roku postawiła ultimatum, albo dowody z aplikacją ICAO zostaną wprowadzone do końca I kw. 2019 roku, albo Polska zwróci zainwestowane 150 mln zł.

E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków:

Z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej" wyciekła informacja, że ostatnie kilka miesięcy to bezwład w pracach. Poza ogłoszoną latem 2017 rok strategią wdrożenia e-dowodów, nic właściwie się nie wydarzyło.

Mało tego, informator gazety - będący urzędnikiem związanym z projektem p.ID - twierdzi, że rozważano nawet, czy nielepiej zwrócić 150 mln zł Unii, zamiast wydać kolejne 450 mln zł na nowe dokumenty.

Tymczasem po rekonstrukcji rządu, premier Morawiecki zarządził, że Polacy mają mieć dowody z czipem. Wprowadzono audyt w resorcie cyfryzacji i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Kontrola stanu przygotowań ma potrwać do końca kwietnia.

Według informacji dziennika, resort cyfryzacji nie ma nawet koncepcji technicznej i biznesowej dla nowych dokumentów, choć powinny być przygotowane do końca ubiegłego roku. Bez nich nie ma dalszych prac PWPW i Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

Tagi: dokumenty, edowód, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2018

Jerzy8 lat? Kolejny syf po PO? Ile tego jeszcze w szafie z trupami?

26-03-2018

okiem fachowcaProjekt dowodu był jawnie sabotowany za rządow PO. Chodziło m.in. o interesy komercyjnych dostawców podpisów elektronicznych. Dowód z warstwą … Czytaj całość

26-03-2018

wert78965Nie będę wymieniał żadnego dowodu!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie zgadzam się na ujawnianie danych osobowych elektronicznie i dlatego nie wyrobię takiego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)