Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Senat zdecydował - celnicy bez prawa do podwójnych odpraw

Senat zdecydował - celnicy bez prawa do podwójnych odpraw

Fot. Dedek/Reporter

Celnicy stracą prawo do podwójnych odpraw - m.in. takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), którą w piątek bez poprawek przyjął Senat. Jedna z odpraw miała być wypłacana z tytułu restrukturyzacji, druga z tytułu odejścia na emeryturę.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o KAS oraz ustawy wprowadzającej głosowało 59 senatorów, 21 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Na początku grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Zakłada ona, że służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną 1 marca 2017 r. skonsolidowane i przekształcone w KAS. Na początku grudnia na stanowisko szefa KAS został powołany Marian Banaś.

W środę podczas pierwszego czytania rządowego projektu Banaś tłumaczył, że zmiany pozwolą m.in. - jeszcze przed marcem br. - powołać zastępców szefa KAS, dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jego zastępcę, dyrektora izby administracji skarbowej i jego zastępcę, naczelnika urzędu celno-skarbowego i jego zastępcę oraz dyrektora Krajowej Szkoły Skarbowości i jego zastępcę.

Jak przekonywał, podczas listopadowych prac nad ustawą o KAS procedowane były inne ustawy, których wtedy nie można było zharmonizować. Chodzi przede wszystkim o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług z grudnia ub. roku. Ustawą tą wprowadzone zostały dodatkowe rozwiązania, mające na celu poprawę ściągalności podatku - tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających. Rozwiązania te zostały wprowadzone przez zmiany obowiązujących już przepisów, jak i wprowadzenie zupełnie nowych regulacji. Część zmienianych przepisów zawarta została również w ustawie - przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Jak wskazał, podobna sytuacja wystąpiła w przypadku nowelizacji ustawy z końca listopada 2016 r. dotyczącej kierujących pojazdami.

Nowela zakłada też m.in. zamiany w ustawie o służbie cywilnej, co ma pozwolić na jednoznaczne określenie statusu pracowników Krajowej Informacji Skarbowej oraz izb administracji skarbowej jako członków korpusu służby cywilnej.

Znowelizowane przepisy powinny wejść w życie przed 1 marca br., kiedy ma zacząć działać KAS.

KAS - zgodnie z ustawą - to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

W ramach KAS zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.

W skład KAS mają wchodzić:

  • komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra finansów;
  • Krajowa Informacja Skarbowa;
  • izby administracji skarbowej;
  • urzędy skarbowe;
  • urzędy celno-skarbowe;
  • Krajowa Szkoła Skarbowości;
  • Centrum Informatyki KAS.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
robotnik
2017-02-28 08:30
Sędziowie TK otrzymują odprawy delegacje choć pracują w Warszawie nie biorą urlopu i pózniej dostają po 100 tyś rekompensaty a gdzie jest inspekcja pracy że sędzia ma 90 dni urlopu to na co jest ta inspekcja by nic nie robić
Emerytka
2017-02-28 07:54
Pracowałam u "prywaciarza". Przy przejściu na emeryturę dostałam odprawę, zgodnie z kodeksem pracy - jednomiesięczną. Koleżanka pracowała w budżetówce - przy przejściu na emeryturę dostała odprawę 3-miesięczną, bo pracodawca może podwyższyć odprawę. Prywaciarz tego nie zrobi, bo płaci ze swojego, budżetówka owszem, bo płaci z "państwowej" kasy, czyli niczyjej.
Patriotka
2017-02-28 04:48
13- tki, 14-tki, podwójne odprawy, potem strajk, że potrójne jednak by było lepiej, potem marsz w obronie na 5-krotne odprawy, potem bunt, że się nie bywało na urlopie, chociaż lista obecności podpisywana po długiej nieobecności pourlopowej, jednej ,drugiej, trzeciej, czwartej...czternastej, dwudziestej... tak sobie przypomniałam najwyższą władzę praworządności -pewnego towarzysza, obywatela TK.
Pokaż wszystkie komentarze (11)