Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

KAS zarabia? Na Podlasiu wzrost wpływów podatkowych o 2 mld zł

23
Podziel się:

- Dzięki podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej do budżetu państwa w 2017 r. wpłynęło 2 mld zł z podatków, to o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. - pochwaliło się w czwartek w Białymstoku podczas wojewódzkich obchodów dnia KAS.

KAS zarabia? Na Podlasiu wzrost wpływów podatkowych o 2 mld zł
(STANISLAW KOWALCZUK)

- Dzięki podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej do budżetu państwa w 2017 r. wpłynęło 2 mld zł z podatków, to o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. - pochwaliło się w czwartek w Białymstoku podczas wojewódzkich obchodów dnia KAS.

To pierwsze święto tej służby, która działa od marca 2017 r. Powstała z połączenia służb podatkowej, skarbowej i celnej.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej Wojciech Orłowski poinformował, że wpływy ze wszystkich podatków w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. wzrosły o 30 proc., do 2 mld zł, czyli o 0,5 mld zł więcej niż przed rokiem.

- To chyba mówi samo za siebie, że działamy dalej, skutecznie, efektywnie i racjonalnie - powiedział Orłowski. Zaznaczył, że pod względem kwot Podlaskie "nie jest potęgą". Dodał, że efekt pracy służb wynika m.in. z "lepszej organizacji, wykorzystania potencjału", który był wcześniej "rozrzucony" pomiędzy służbami, ale też ze zmiany przepisów prawa.

* Jak KAS w Szczecinie kręci filmy? *

Wiceszef KAS, wiceminister finansów Piotr Walczak powiedział na konferencji prasowej, że województwo podlaskie jest "bardzo ważne" z punktu widzenia KAS, chociażby dlatego, że wewnętrzną granicą UE w systemie Schengen graniczy z Litwą, skąd "wpływało nielegalne paliwo".

- Tam nie ma granicy (odpraw - PAP), te cysterny wjeżdżały tak na dobrą sprawę bez kontroli - mówił Walczak. To się jednak zmieniło. Dyrektor Orłowski powiedział, że po wprowadzeniu pakietu paliwowego czy systemu monitorowania towarów wrażliwych SENT ten nielegalny proceder się skończył.

- Te zmiany, chociażby system monitorowania przewozu towarów wrażliwych (SENT), to spowodowało, że mamy wreszcie pierwszy raz w historii od kilku miesięcy pełen nadzór nad towarami wrażliwymi. Jesteśmy w stanie wyłapać te towary, które po prostu nie zostały opodatkowane - mówił Piotr Walczak.

Wiceszef KAS powiedział także, że ta służba odpowiada również za bezpieczeństwo społeczne. - KAS to nie tylko efekt fiskalny, to jest także efekt bezpieczeństwa społecznego. My bronimy społeczeństwo przed wprowadzeniem niebezpiecznych towarów, ale także z punktu widzenia antyterrorystycznego - mówił Walczak i dodał, że ostatnio zatrzymywany jest w różnych miejscach przemyt broni, np. na granicy polsko-ukraińskiej.

Walczak podkreślił również, że ważnym zadaniem KAS jest także działanie na rzecz poprawy konkurencyjności zwłaszcza w słabszych, biedniejszych regionach. - Te zmiany mają spowodować (...), że przedsiębiorcy mają konkurować własnymi kosztami, własną kreatywnością, ale mieć uczciwą możliwość - zapewnioną przez państwo polskie - do konkurowania, do oferowania swoich produktów na rynku wewnętrznym i zewnętrznym bez nieuczciwej konkurencji - dodał.

Z danych Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku wynika, że od początku 2017 r. służby obsłużyły 2 mln formularzy PIT, 25 tys. formularzy CIT i 370 tys. deklaracji podatku VAT. Dziennie funkcjonariusze KAS w regionie kontrolują 75 ciężarówek. Od marca w ramach systemu SENT skontrolowali ok. 10.5 tys. ciężarówek.

autor: Izabela Próchnicka

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Ja
6 lat temu
Gdzie były te pieniądze za PO ZŁODZIEJI
Jk
6 lat temu
Chcecie uszczelnić podatki ? Wystarczy przeswietlic firmy budowlane i ich wynagrodzenia pod stołem. Nie zastanawia nikogo że każdy robotnik jest na minimalnej krajowej ?
jolka
6 lat temu
po prostu tam dostali najwięcej z 500+ więc więcej kupują co przekłada się na podatki A i firmy państwowe podniosły ceny = większy zysk= większy podatek
PRAWO
6 lat temu
BRAWO !! BRAWO ! BRAWO !!! JAK DOBRZE ZE SKONCZYŁA SIE ERA RZADZENIA PRZEZ OSZUSTÓW ,ZŁODZIEJI I KŁAMCÓW !!
and57
6 lat temu
Jeszcze tylko żeby przestraszyli się Janusze small biznesu, którzy to przed wyjazdem z rodziną na zakupy do najbliższej metropolii tankują na fakturę. Jak nie dla siebie to dla brata, kuma swata - nikt tego nie sprawdza a są to miliony złotych dziennie. Większość małych firm nie wykazuje dochodu netto, robią "koszta" gdzie się tylko da.
...
Następna strona