Notowania

kaseta magnetofonowa
09.05.2007 09:25

Kaseta magnetofonowa znika z rynku na zawsze

W ciągu dwóch lat technologia opracowana w 1963 roku przez Philips zaniknie i dlatego już teraz kasety wycofywane są ze sklepów z elektroniką.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeden z technologicznych symboli drugiej połowy XX wieku kończy 44 lata i przechodzi na zasłużoną emeryturę. Największe europejskie sieci sprzedaży elektroniki, w tym Electro World i brytyjski Currys, kończą sprzedaż tych nośników danych.

Można je znaleźć w prawie każdym domu. Na nich nagrane są audycje radiowe, piosenki z list przebojów, wykłady akademickie, gry komputerowe do Atari lub ZX Spectrum… Jednak sprzedaż nowych kaset ciągle spada. Zastąpiły je płyty CD, DVD, pamięci flash, karty pamięci, twarde dyski, odtwarzacze MP3.

( http://static1.money.pl/i/a/203/12491.jpg Zobacz, jakie kasety były popularne w PRL-u )
_ Zobacz, jakie kasety były popularne w PRL-u _Obecnie zaledwie ok. 10 proc. nowych urządzeń audio posiada odtwarzacz magnetofonowy. W ciągu dwóch lat technologia ta praktycznie zaniknie. Dlatego największa brytyjska sieć sprzedaży elektroniki Currys (grupa DSGi) postanowiła pożegnać się definitywnie z kasetą. Obecna w Polsce sieć Electro World, należąca do tego samego koncernu, również zaprzestała oferować klientom kasety.

Kaseta magnetofonowa to jeden z największych sukcesów technologicznych współczesnego świata. Zaprezentowana w 1963 roku przez Philipsa pod oficjalna nazwą Compact Cassette szybko zadomowiła się na całym świecie. Zastosowano w nich taśmę o szerokości 3,81 mm i prędkości przesuwu 4,76 cm/s.

*Jacek Gruchalski, dyrektor generalny Electro World Polska: *_ Pod koniec lat 80. w Wielkiej Brytanii sprzedawano rocznie około 200 milionów kaset. W tym roku sprzedaż nie przekroczy 1 mln. To pokazuje, że kaseta odchodzi na zasłużoną emeryturę. _

Kluczem do sukcesu było między innymi darmowe udostępnienie licencji na produkcję kasety przez Philipsa, który konkurował z firmą Sony w propagowaniu nowych standardów nośników danych. Od 1965 roku wielkie wytwórnie zaczęły wydawać albumy muzyczne na kasetach. Po latach Sony pogodziło się z porażką i zmieniło strategię. W 1979 roku pojawił się pierwszy Walkman (nazwa własna Sony), przenośny odtwarzacz, który zrewolucjonizował świat rozrywki.

„To kaseta sprawiła, że muzyka stała się mobilna. Ludzie zabierali swoje ulubione płyty na spacer, na wakacje, do samochodu, na imprezę. To, co od lat jest normą, zostało zapoczątkowane w 1963 roku przez kasetę magnetofonową. Jednak dzisiaj klienci zrezygnowali z technologii analogowej na rzecz cyfrowej i mimo wielkiego sentymentu postanowiliśmy zakończyć sprzedaż kaset w naszych marketach” – mówi Adam Kaczmarczyk, odpowiedzialny za sprzęt Audio/RTV w Electro World Polska.

Kasety odegrały też wyjątkową rolę w takich krajach jak Polska, gdzie w okresie PRL praktycznie nie było dostępu do oryginalnych płyt i kaset. Miliony Polaków nagrywały muzykę z radia. Kastety często nazywane Stilonkami (Stilon to były czołowy polski producent kaset) dzieliły się na „sześćdziesiątki” i „dziewięćdziesiątki”, w zależności od długości taśmy. Niektóre kultowe audycje radiowe, takie jak Klub Stereo w Polskim Radiu, puszczały całe płyty i dyskografie różnych wykonawców. Właśnie dzięki kasecie i takim audycjom radiowym międzynarodowa muzyka zagościła w Polskich domach.

Tagi: kaseta magnetofonowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz