Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katar chce utworzyć arabski fundusz dla Wschodniej Jerozolimy

0
Podziel się:

Emir Kataru zaproponował utworzenie funduszu w wysokości miliarda dolarów, na budowę stolicy niepodległej Palestyny.

Katar chce utworzyć arabski fundusz dla Wschodniej Jerozolimy
(Berthold Werner/public domain/Wikipedia)

Emir Kataru szejk Hamad ibn Chalifa as-Sani zaproponował utworzenie wartego 1 mld dol. arabskiego funduszu na rzecz Wschodniej Jerozolimy, która zdaniem Palestyńczyków powinna zostać stolicą ich niepodległego państwa. Katar ma zainwestować w ten fundusz 250 mln dol.

Kraje arabskie obawiają się, że ekspansja izraelskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie uniemożliwi wdrożenie pokojowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego, które polegałoby na utworzeniu dwóch niezależnych państw.

Szejk Kataru nie wyjaśnił, na jakie cele przeznaczone byłyby środki z arabskiego funduszu. Los Wschodniej Jerozolimy okazał się jednym z najbardziej spornych punktów izraelsko-palestyńskich negocjacji - przypomina Reuters. W zaanektowanej przez Izrael arabskiej Jerozolimie Wschodniej mieszka obecnie około 200 tys. Żydów.

Władze Autonomii Palestyńskiej sceptycznie odnoszą się do obietnic krajów arabskich, które w ubiegłym roku nie zrealizowały planów pomocy finansowej dla Autonomii, pozbawionej środków z podatków i ceł zablokowanych przez Izrael. Rząd izraelski w poniedziałek podjął decyzję o odblokowaniu tych środków, które zamrożono w grudniu ubiegłego roku.

Jednak fundusze płynące do Autonomii z krajów arabskich, w tym 200 mln dol. od Arabii Saudyjskiej, stanowiły połowę zagranicznych środków pomocowych, jakie otrzymali Palestyńczycy w minionym roku; Stany Zjednoczone i Unia Europejska przeznaczyły na wsparcie dla Autonomii około 300 mln dol.

Czytaj więcej w Money.pl
Najbardziej skłócone miasto Nienawiść, żołnierze i zamachy terrorystyczne. w świętym miejscu. To tu spotykają się trzy religie - w Jerozolimie.
Niedługo będzie tu więcej Arabów niż Żydów Obecnie na tych terytoriach mieszka 5,8 miliona Arabów, a Żydów - według źródeł izraelskich około 6 milionów.
Barack Obama: "Spróbujcie wejść w ich buty" Podkreślił też, że Izrael musi ułożyć pokojowo stosunki z Palestyńczykami, jeśli chce zapewnić pomyślność dla Izraela jako ojczyzny narodu żydowskiego.
Palestyńczycy ostrzegają Izrael. Czym grożą? Nowe plany rozbudowy izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu ostatecznie pogrzebią możliwość powstania państwa palestyńskiego - twierdzą Palestyńczycy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)