Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kazachstan zamierza zbudować elektrownię jądrową

4
Podziel się:

Chcemy wybudować elektrownię jądrową w Kazachstanie, decyzja o jej lokalizacji i wyborze dostawcy zapadnie w 2018 roku. Energia jądrowa musi być elementem naszego mixu energetycznego - powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Roman Wasilenko.

Kazachstan zamierza zbudować elektrownię jądrową
(fotolia.com)

Kazachstan jest największym na świecie producentem uranu - w tym kraju znajdują się jedne z największych zasobów tego surowca na świecie. - Trzy kraje łącznie mają 75 proc. światowych zasobów uranu - Kanada, Australia i Kazachstan. Jesteśmy największym producentem i również największym eksporterem. Cały wyprodukowany uran eksportujemy - powiedział Wasilenko. Wydobywany uran jest wykorzystywany w elektrowniach atomowych w innych krajach.

Wasilenko powiedział, że Kazachstan planuje wybudowanie przynajmniej jednej elektrowni jądrowej. - Mieliśmy elektrownię w okolicach Aktau nad Morzem Kaspijskim, ale została zamknięta - wyjaśnił.

- Decyzja o tym, gdzie, jak i z kim wybudować elektrownię, jeszcze nie zapadła. Zostanie podjęta w 2018 roku. Istnieją różne koncepcje tego, gdzie ma zostać zbudowana. Jedna z możliwych lokalizacji to region Aktau, gdzie już wcześniej działała siłownia jądrowa. W tym przypadku znajdowałaby się na półwyspie oddzielonym od reszty kraju pustynią. To region, dla którego wzywaniem jest deficyt energetyczny, a gdzie produkowane są ropa i gaz. Cały ten przemysł potrzebuje energii i to jest jedna z opcji. Inna koncepcja to jezioro Bałchasz oraz okolice Kurczatowa w północnej części kraju. Tu także znajduje się dużo obszarów przemysłowych, które również potrzebują dużo energii - powiedział.

- Musimy być realistami. Obecnie istnieją technologie, które zapewniają bezpieczeństwo elektrowni jądrowej. Energia jądrowa w przyszłości musi być częścią naszego mixu energetycznego - podkreślił. Dodał, że obecnie technologia pozwala na budowę elektrowni czwartej generacji, które pozostawiają znacznie mniej odpadów radioaktywnych. Uważamy, że to niewłaściwe, żeby zamykać drzwi energii atomowej - oświadczył Wasilenko.

Dodał, że obecnie energetyka Kazachstanu bazuje na węglu i ropie oraz kilku elektrowniach wodnych. - Tylko 1 proc. naszego zapotrzebowania na energię jest pokrywany ze źródeł odnawialnych, głównie energii słonecznej. Mamy ogromny potencjał produkcji energii ze słońca i wiatru. W stepie są takie obszary, gdzie wiatry wieją przez cały rok. Większość kraju to też obszary, gdzie występuje 300 słonecznych dni w roku. Będziemy rozwijać odnawialne źródła - powiedział. Jak dodał, do 2050 r. 50 proc. energii w kraju ma być produkowane z zielonych źródeł energii.

Według danych World Nuclear Association jeszcze w 2009 roku Kazachstan odpowiadał za 28 proc. światowej produkcji uranu, a w 2015 roku już za 39 proc. Poszukiwaniami, wydobyciem i eksportem tego surowca zajmuje się należąca do państwa spółka Kazatomprom. Ma ona strategiczne umowy o współpracy z Rosją, Japonią i Chinami, a także 10-procentowy udział w produkującej energetyczne reaktory jądrowe amerykańskiej spółce Westinghouse.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
xfgFG
8 lat temu
E tam, atomówkie... A my wunglem palimy i bendziemy palić, polskim wunglem, najlepszym. Jest najlepszy i najdroższy na świecie bo jest polski. Teraz Polska!
atomista
8 lat temu
a Polska buduje elektrownie atomowa od 1945 roku i do dzisiaj nie może wybudować. Skoro wp ma dokladne dane kiedy Kazachstan wybuduje elektrownie u siebie to niech wp poda dokładna datę wybudowania elektrownie atomowej przez Polskę
uranista
8 lat temu
a po co wp wtrąciła tę spólke amerykańska, która wcale nie ma żadnych podpisanych umów strategicznych z Kazachstanem. chyba dlatego że umowy strategiczne z Kazachstanem mają podpisane Rosja, Japonia i Chiny
RU 2563511 Sa...
8 lat temu
O ile byłem przeciwnikiem tej technologii to po odkryciu transmutacji metali, w tym zubożałego uranu, patent rosyjski z 25 sierpnia 2015 r., przychylać się zacząłem.