Notowania

gospodarka
24.01.2017 18:52

KE wstrzymała ponad 115 mln euro dla rolnictwa. Co zrobi polski rząd?

Komisja Europejska kwestionuje przeprowadzenie przez władze polskie kontroli u wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw korzystających z unijnej pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd zapoznał się ze skargą Polski przeciw Komisji Europejskiej w sprawie wstrzymania ponad 115 mln euro ze środków wydanych w latach 2012-2013 na Rozwój Obszarów Wiejskich - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Skargę do sądu UE w imieniu Polski złoży Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Komisja Europejska kwestionuje przeprowadzenie przez władze polskie kontroli u wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw korzystających z unijnej pomocy. Oprócz tego zarzuca Polsce uchybienia dotyczące odzyskiwania pomocy wypłaconej grupom producentów, które ostatecznie nie uzyskały uznania.

MSZ podkreśla w skardze, że Polska dokonała wszystkich wydatków zgodnie z wymogami unijnymi.

"Rząd zdecydował o skorzystaniu przez Polskę z prawa do wniesienia skargi do sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej z 15 listopada 2016 r., wyłączającej z finansowania Unii Europejskiej niektóre wydatki poniesione przez państwa członkowskie z tytułu Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w części wyłączającej z finansowania Unii Europejskiej 38 984 850,50 euro oraz 76 816 098,12 euro, wydatkowane przez agencję płatniczą akredytowaną przez Polskę" - podało CIR.

"W kwestionowanej decyzji Komisja Europejska zastosowała wobec Polski korekty finansowe w odniesieniu do wydatków poniesionych przez nasz kraj w latach budżetowych 2012 i 2013 w ramach środka "Owoce i warzywa - wstępnie uznane grupy producentów" w łącznej kwocie 115 800 948,62 euro" - wskazało. "Podstawą zastosowania przez Komisję Europejską korekt finansowych były rzekome uchybienia dotyczące przeprowadzenia przez władze polskie kontroli u wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw korzystających z unijnej pomocy. Zdaniem KE, poważne niedociągnięcia w systemie kontroli uznawania i kontroli inwestycji nie pozwalały na weryfikację, czy unijna pomoc jest wypłacana zgodnie z prawem. Komisja zarzuca Polsce również uchybienia dotyczące odzyskiwania pomocy wypłaconej grupom producentów, które ostatecznie nie uzyskały uznania" - dodało Centrum.

CIR poinformowało też, że w skardze Ministerstwo Spraw Zagranicznych "podniesie przede wszystkim, że ustalenia Komisji są błędne, ponieważ wszystkie wydatki zostały dokonane zgodnie z wymogami unijnymi".

"Władze polskie prawidłowo stosowały przepisy dotyczące odzyskiwania pomocy wypłaconej grupom producentów oraz kontroli inwestycji. Ponadto, Komisja Europejska zastosowała korektę ryczałtową w wysokości rażąco nadmiernej w stosunku do ryzyka ewentualnej straty finansowej dla budżetu Unii. MSZ wskaże ponadto, że okres objęty korektą finansową jest dłuższy niż pozwalają na to przepisy unijne (tzn. przekracza 24 miesiące poprzedzające otrzymanie przez Polskę uwag Komisji)" - zaznaczyło CIR w komunikacie.

Tagi: gospodarka, rolnictwo, rząd, dyplomacja, organizacje, pap, ke, mrirw, msz, ue, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2017

Czas na kareBrac to kazdy umie ale robic niema komu , Przeciez ten nieudolny rzad liczy tylko na miliardy z UNI a wzamian depcze wszystkie unijne przepisy ,Maja … Czytaj całość

24-01-2017

marconiTo dopiero początek ale nie wszyscy są w stanie to pojąć.............. Igrajcie dalej z UE, sąsiadami i swoim ludem...... a długo to już nie potrwa.

25-01-2017

Tu i terazZwrot dotyczy lat 2012-2013, czyli rządów "Jedynie Słusznej Partii'! Może zanim zacznie się bić, zacząć używać mózgu? To nie powinno boleć. To … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (440)