Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
14.07.2010 14:12

KE alarmuje: Polska łamie zasady rynku gazu

Chodzi m.in. o zasadę przechowywania gazu w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nord-stream.com)

Polska zmusza importerów do przechowywania gazu w Polsce i odmawia im dostępu do gazociągu Jamał, co uniemożliwia transport gazu z Niemiec do Polski - *uważają eksperci Komisji Europejskiej.*

W liście do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, KE zarzuciła Polsce łamanie zasad tzw. dyrektywy gazowej. _ - Obowiązek zarzucony przez Polskę importerom gazu, by przechowywać pewną ilość gazu w Polsce i brak dostępu do gazociągu Jamał łamie zasady UE o wspólnym rynku gazu. To skutecznie wyklucza polski rynek gazu dla unijnych dostawców gazu, co z kolei zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w Polsce _ - uważa KE.

Tłumaczy, że obowiązek przechowywania gazu na terenie Polski jest dyskryminujący dla firm importujących gaz do Polski i zmusza je do szukania sposobów jak przetransportować gaz do magazynów. _ - A ponieważ zdolności przesyłowe do i z Polski nie są dostępne i ponieważ Jamał nie jest dostępny dla importerów, ta klauzula terytorialności wyklucza z rynku w Polsce dostawców gazu z UE _ - tłumaczy KE.

Komisja wezwała Polskę do udostępnienia trzecim stronom dostępu do Jamału oraz umożliwienia, by gaz mógł popłynąć w dwie strony, umożliwiając transport surowca z Niemiec do Polski. Zdaniem KE, wymóg ten zawary w dyrektywie gazowej nie tylko zapewni Polsce zgodność z unijnym prawem, ale przede wszystkim podniesie bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce.

_ - Dobrze funkcjonujący, uregulowany, przejrzysty i połączony interkonektorami rynek jest kluczowy dla zapewnienia konkurencyjności i bezpieczeństwa dostaw. Umożliwi on konsumentom wybór między różnymi dostawcami gazu po rozsądnych cenach i uczyni rynek dostępnym dla wszystkich dostawców _ - przekonuje KE.

Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz