Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

KE bada legalność pomocy dla polskich stoczni

0
Podziel się:

Komisja Europejska otworzyła w środę postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy państwa związanej z restrukturyzacją Stoczni Gdynia, Gdańsk i Szczecin, dając Polsce miesiąc na dosłanie niezbędnych dokumentów.

Otwarte postępowanie ma na celu wyjaśnienie, czy przyznana stoczniom w ramach programu restrukturyzacji pomoc jest zgodna z regułami unijnego rynku. Wysokość szacowanego wsparcia dla trzech stoczni, gdzie pracuje w sumie 12 tys. osób, wynosi łącznie 593 mln euro.

Strona polska utrzymuje, że część z tych pieniędzy udzieliła stoczniom jeszcze przed akcesją Polski do UE (a więc nie wymagało to zgody KE), ale nie wykazały tego dotychczas dostarczone Komisji dokumenty.

Otwierając postępowanie Komisja zażądała, by Polska w ciągu miesiąca, czyli do 1 lipca przedstawiła dodatkowe wyjaśnienia i dokumenty, które udowodnią, że ta pomoc rzeczywiście miała miejsce przed 1 maja 2004 roku. Jeśli nie, to KE może ją zakwestionować. Możliwe, że KE przedłuży czas na dostarczenie wyjaśnień o dodatkowy miesiąc.

Główne formy pomocy, co do których Komisja ma wątpliwości, to umorzenie długów, gwarancje i dokapitalizowanie stoczni. Poza tym Komisja wątpi, czy proces restrukturyzacji doprowadzi do długookresowej rentowności stoczni, czy pomoc jest ograniczona do niezbędnego minimum, czy wkład własny beneficjentów jest znaczący i czy zostały przyjęte odpowiednie środki wyrównawcze (kompensujące naruszenie konkurencji).

Otwarcie postępowania nie przesądza jeszcze o ostatecznej decyzji KE w sprawie legalności pomocy dla stoczni. KE nie musi zażądać zwrotu (bądź wstrzymania) pomocy, ale jej modyfikacji, tak, aby ostatecznie pomoc mogła być uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)