Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kerry chwali Niemcy. Zabiega o tę umowę

0
Podziel się:

Nowy amerykański sekretarz stanu dziękował niemieckim politykom za czołową rolę w walce z kryzysem w Europie.

Kerry chwali Niemcy. Zabiega o tę umowę
(United States Department of State)

Nowy amerykański sekretarz stanu John Kerry podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie dziękował niemieckim politykom za czołową rolę w walce z kryzysem w Europie i zabiegał o szybkie rozpoczęcie rozmów na temat umowy o wolnym handlu między USA i UE.

_ - Dziękujemy pani za przykładne przywództwo _ - powiedział Kerry we wtorek, zwracając się do kanclerz Angeli Merkel. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że ma na myśli nie tylko kwestie gospodarcze, lecz także politykę. Stosunki swego kraju z Niemcami nazwał _ jednym z najsilniejszych i najbardziej dynamicznych sojuszy na świecie _.

Merkel zapewniła, że uważa stosunki transatlantyckie za _ nadzwyczaj ważne _. - _ Łączą nas nie tylko wspólne wartości, lecz także wspólne zadania _ - oświadczyła, wymieniając Afganistan, Syrię, Bliski Wschód oraz kwestie handlowe.

Kerry wskazał na pozytywny wpływ planowanej umowy o wolnym handlu między USA i UE. Korzyści odczują obie strony - powiedział sekretarz stanu USA.

Po wcześniejszym spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji, Guido Westerwelle, Kerry oświadczył, że celem USA jest _ szeroka transatlantycka umowa o wolnym handlu i inwestycjach _. Zaznaczył, że zawarcia takiej umowy, służącej umocnieniu stosunków gospodarczych z UE, pragnie prezydent USA Barack Obama.

Liberalizacja handlu między UE a USA przyczyni się - zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji - do ożywienia gospodarki i powstania nowych miejsc pracy. Kerry podkreślił, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym USA w Europie.

_ - Umowa o wolnym handlu przyczyni się do wzrostu gospodarczego po obu stronach Atlantyku _ - potwierdził Westerwelle. Zapowiedział, że strona niemiecka będzie zabiegała o szybkie podjęcie negocjacji. _ Obie strony traktują ten temat poważnie _ - zapewnił. Westerwelle podkreślił, że z punktu widzenia władz w Berlinie rozmowy należałoby rozpocząć już latem tego roku.

Kerry na początku lutego zastąpił na stanowisku sekretarza stanu USA Hillary Clinton. Berlin jest drugim, po Londynie, przystankiem w jego pierwszej zagranicznej podróży, rozpoczętej w niedzielę. Przed rozmową z Westerwelle Kerry spotkał się z niemiecką młodzieżą.

W roku 1954, jako 11-letni chłopiec Kerry bywał często w Berlinie, odwiedzając swego ojca, oddelegowanego do Berlina Zachodniego amerykańskiego dyplomatę. W jednym z wywiadów opowiadał, że wybrał się nawet na wycieczkę rowerową do Berlina Wschodniego, żeby sprawdzić, jak wygląda socjalizm. _ Dostałem ostrą burę za tę eskapadę _ - wyznał Kerry.

Niemieccy politycy liczą na przyjazd w tym roku do Berlina prezydenta Obamy. W poprzedniej kadencji prezydent USA ani razu nie odwiedził sojusznika. Jako dogodny termin wymienia się czerwiec - termin związany z 50. rocznicą wizyty Johna F. Kennedy'ego w Berlinie Zachodnim. Wizyta ta przeszła do historii z powodu wypowiedzianych przez Kennedy'ego przed ratuszem Schoeneberg słów _ Jestem Berlińczykiem _, odczytanych jako manifestacja solidarności z mieszkańcami miasta, otoczonego przez wrogie NRD.

W Berlinie Kerry ma się też spotkać z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, z którym chce rozmawiać m.in. o sytuacji w Syrii. Wieczorem odleci do Paryża.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy nie chcą Turcji w Unii Europejskiej Dziś wizytę w tym kraju rozpoczyna kanclerz Angela Merkel.
Niemcy zrezygnują z innowacyjnego pomysłu Szczelinowanie hydrauliczne polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.
Pomoc dla Cypru stoi pod znakiem zapytania. Wszystko zależy od Merkel Ten kraj musi zmienić _ rozdęty _ sektor bankowy i skończyć z praniem brudnych pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)