Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Darley Energy może wycofać pozew przeciw Polsce. KGHM nie wyklucza współpracy na koncesji koło Pucka

Darley Energy może wycofać pozew przeciw Polsce. KGHM nie wyklucza współpracy na koncesji koło Pucka

KGHM nie wyklucza, że będzie współpracować z DEP w sprawie koncesji w Pucku. Na zdj. prezes Radosław Domagalski-Łabędzki Fot. Mat. prasowe ministerstwa rozwoju
KGHM nie wyklucza, że będzie współpracować z DEP w sprawie koncesji w Pucku. Na zdj. prezes Radosław Domagalski-Łabędzki

Spółka Darley Energy Poland kontynuuje procedurę postępowania arbitrażowego. Chodzi o nieprzyznanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka. Ubiega się o odszkodowanie, bazując na wycenie koncesji w wysokości 1,4 mld euro, czyli prawie 6 mld zł. Tę koncesję otrzymał KGHM, który nie wyklucza współpracy.

Mimo postępowania arbitrażowego i skargi w Komisji Europejskiej Darley Energy Poland zaznacza, że jest otwarta na rozmowy o ewentualnej współpracy na koncesji z KGHM Polska Miedź - poinformował ISBnews Kamlesh Parmar, jeden z udziałowców Darley Energy Poland. Koncesja wydana została na poszukiwanie soli magnezowo-potasowych w okolicach Pucka w 2013 r. Złoża zawierają też rudy miedzi i srebra oraz sól kamienną.

KGHM kontynuuje tymczasem prace wiertnicze a Darley Energy Poland uważa za "jedną z wielu firm", z którą możliwa byłaby współpraca przy tym projekcie - poinformowała ISBnews Justyna Mosoń z biura prasowego koncernu.

- W tym roku kontynuujemy dalsze prace wiertnicze. Podpisaliśmy umowy na wykonanie kolejnych prac. Nakłady finansowe będą się pokrywały z cenami rynkowymi - powiedziała ISBnews Mosoń.

W ramach koncesji wykonano już badania geofizyczne oraz prace wiertnicze zgodnie z aktualnym harmonogramem prac. Ponadto wykonano analizę techniczno-ekonomiczną zagospodarowania złoża, co pozwoliło na zmianę siatki rozpoznania złoża.

Mosoń potwierdziła, że Darley Energy Poland kontaktował się z KGHM w sprawie potencjalnej współpracy.

- To jedna z wielu firm na rynku, z którą byłaby możliwa współpraca przy tym projekcie - powiedziała.

Zobacz również: Złota kopalnia w Uzbekistanie


DEP chce współpracy. Może wycofać arbitraż

- Jesteśmy gotowi rozmawiać z KGHM. Jeśli dojdzie do rozmów, to chcielibyśmy wpierw określić ich i nasze potrzeby, a następnie wspólnie wypracować rozwiązanie możliwe do zaakceptowania przez obie strony. Jednak to, czego przede wszystkim potrzebujemy, to spotkanie decydentów wysokiego szczebla obu stron - powiedział Parmar w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że DEP ma doświadczenie i możliwości, które pozwoliłyby na przeprowadzenie prac na koncesji szybciej i bardziej skoncentrowanie, niż dotąd zrobił to KGHM.

Postępowanie arbitrażowe jest już w toku. DEP ubiega się w nim o odszkodowanie, bazując na wycenie koncesji w wysokości 1,4 mld euro.

- Jeśli dojdziemy do porozumienia, to postępowanie arbitrażowe nie będzie potrzebne i wycofamy nasze żądanie - wskazał inwestor. - W tej chwili jednak skupiamy się na arbitrażu, nie widzimy alternatywy - dodał.

Podkreślił też, że spółka jest przekonania o solidnych podstawach pierwotnie złożonego wniosku koncesyjnego.

Jednocześnie trwają procedury związane ze skargami złożonymi przez DEP w Komisji Europejskiej.

- Nawet jeśli Komisja coś zdecyduje, to sprawa między nimi a Polską - powiedział Parmar.

2 listopada 2012 roku Darley Energy Poland złożył wniosek koncesyjny na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka. Nie było wtedy jeszcze żadnych innych oferentów na ten obszar. Ówczesny minister środowiska nie wydał jednak decyzji w terminie, a koncesję na ten sam obszar otrzymał ostatecznie KGHM Polska Miedź.

Po otrzymaniu niekorzystnej decyzji, w październiku 2013 roku, Darley odwołał się od niej. Gdy ówczesny minister środowiska utrzymał w mocy decyzję o przyznaniu koncesji KGHM, brytyjska firma zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

DEP zwróciła się również do Komisji Europejskiej, argumentując, że podejmując decyzję o przyznaniu koncesji bez przeprowadzenia wymaganej procedury w postaci otwartego, przejrzystego, konkurencyjnego i niedyskryminującego procesu koncesyjnego krajowy potentat otrzymał niedozwoloną pomoc publiczną.

 


kghm, koncesja, górnictwo, hutnictwo, kgh, złoża miedzi, darley energy poland
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
ssss
2017-08-31 13:49
OK to proste pozwolić i wysłać rzesze ekologów i po kłopocie
_observer
2017-08-31 10:01
Dialog Brytyjczyków sugeruje, że w cale nie zamierzali się zabierać za odwierty, zwlekali, a teraz, gdy ktoś się za nie wziął, próbują coś ugrać.
Marek
2017-08-31 10:00
"- Jeśli dojdziemy do porozumienia, to postępowanie arbitrażowe nie będzie potrzebne i wycofamy nasze żądanie - wskazał inwestor. - W tej chwili jednak skupiamy się na arbitrażu, nie widzimy alternatywy - dodał."

Na początku zdania podaje alternatywę, po czym dalej mówi, że nie widzi alternatywy. :-)