Notowania

"Przyszłość KGHM jest na Dolnym Śląsku, a nie w Ameryce". Prezes planuje 10 mld zł inwestycji w Polsce

KGHM Polska Miedź powinien uzyskać wynik przeglądu aktywów w Ameryce Północnej jeszcze w tym roku, informuje prezes. - Wszystkie opcje wchodzą w grę - zastrzega. Spółka z inwestycjami skupi się teraz na krajowych złożach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mat. prasowe ministerstwa rozwoju)
Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM, czeka na wynik przeglądu inwestycji zagranicznych

KGHM Polska Miedź powinien dostać wynik przeglądu aktywów w Ameryce Północnej jeszcze w tym roku - zapowiada prezes Radosław Domagalski-Łabędzki. - Wszystkie opcje wchodzą w grę - zastrzega. Spółka zapowiada jednak większe inwestycje w krajowe złoża.

- Prowadzimy przegląd aktywów w Ameryce Północnej. Wynik zapewne będzie w tym roku, na obecną chwilę wszystkie opcje wchodzą w grę - powiedział Domagalski-Łabędzki dziennikarzom na konferencji prasowej.

Jak wskazał wiceprezes ds. finansowych Stefan Świątkowski, w kopalni odkrywkowej Robinson w USA trwa teraz dojście do właściwej części złoża. - Jeszcze dwa lata będziemy walczyć o dojście - zaznaczył Świątkowski. Kopalnia ta produkuje miedź, złoto i molibden.

Wcześniej w sierpniu Domagalski-Łabędzki mówił, że chilijski projekt Sierra Gorda powinien przynosić zysk netto w perspektywie 3-4 lat. Podkreślał przy tym, że przyszłość KGHM jest na Dolnym Śląsku i to tu grupa zainwestuje ok. 10 mld zł w ciągu najbliższych czterech lat.

Zobacz również: Złota kopalnia w Uzbekistanie

KGHM posiada 55 proc. udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45 proc. należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

- Wcześniej w Sierra Gorda postanowiliśmy walczyć o uzysk i w dużej mierze się to udało, szczególnie w molibdenie. Teraz wchodzimy w fazę intensywnego myślenia o kosztach. Daje się to zrobić w sytuacji, gdy kopalnia staje się bardziej dojrzała - powiedział Świątkowski.

Zarząd KGHM podkreślił czterokrotny wzrost wolumenu molibdenu z poziomem 60 proc. uzysku, przy czym jako w pełni satysfakcjonujący poziom KGHM uważa 65 proc.

- To istotny wzrost uzysku dzięki lepszym parametrom jakościowym rudy. Jako że cena molibdenu również wzrosła, wyniki w tym zakresie są lepsze od oczekiwań - stwierdził prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

Wiceprezes KGHM dodał, że w drugim półroczu celem dla molibdenu jest zbliżanie się poziomu sprzedaży do produkcji. Dysproporcję w pierwszym półroczu tłumaczył opóźnieniami w transporcie związanymi ze sztormami na oceanie. W drugim półroczu spodziewa się korzystniejszych warunków, testowany jest też kolejny port.

Prezes KGHM stwierdził, że w całym roku budżet założony dla Sierra Gorda będzie wykonany, a na molibdenie oczekuje on przekroczenia całorocznych założeń.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi.

Tagi: górnictwo, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-08-2017

Imię me jest: beeee..Patriotyczne należy inwestować, słuszne. W złoża krajowe które się kończą. I tak wszystko patriotyczne,lecz nieekonomicznie.Niech źyje Polska Ludowa … Czytaj całość

18-08-2017

rudyCo tam miedź, na Dolnym Śląsku mamy zakopany pociąg i to że szczerego złota!

18-08-2017

SzwagierU nas się opłaca tylko stawiać wiatraki które nie zwrócą się przez najbliższe 20 lat czyli przez okres ich rzywotności

Rozwiń komentarze (27)

Wybrane dla Ciebie