Notowania

Sierra Gorda: KGHM zmienia finansowanie na kredyt 760 mln dolarów

KGHM Polska Miedź zdecydował o zmianie charakteru finansowania chilijskiej spółki zależnej Sierra Gorda SCM na kredyt 760 mln dol. Inwestycja nie osiągnęła założonych parametrów, więc potrzebne będą też zmiany w gwarancjach wystawionych przez japońskiego partnera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały Prasowe KGHM)

KGHM Polska Miedź zdecydował o zmianie charakteru finansowania chilijskiej spółki zależnej Sierra Gorda SCM na kredyt 760 mln dol. Inwestycja nie osiągnęła założonych parametrów, więc potrzebne będą też zmiany w gwarancjach wystawionych przez japońskiego partnera.

Z finansowania projektu (z ang. project finance) na formę kredytu korporacyjnego - tak KGHM chce zmienić formę finansowania kopalni Sierra Gorda w Chile.

Taka zmiana "znacząco zmniejszy ograniczenia oraz obowiązki Sierra Gorda SCM, w tym w szczególności zwiększa elastyczność w zakresie działalności operacyjnej i finansowej" - napisano w komunikacie KGHM.

"Project finance" to sposób finansowania inwestycji o dużej kapitałochłonności. Do realizacji inwestycji tworzy się specjalną spółkę celową (SPV z ang. Special Purpose Vehicle), której jedynym przedmiotem działania jest zarządzanie inwestycją. KGHM chce to zmienić na zwykły kredyt korporacyjny, w ten sposób stając się bardziej wierzycielem chilijskiej spółki, niż dostarczycielem kapitału.

Zobacz również: Podatek miedziowy po nowemu? KGHM przedstawia rozwiązania

W związku z nieosiągnięciem przez Sierra Gorda SCM w terminie części parametrów przewidzianych w pierwotnej umowie finansowania, KGHM zdecydował się również dokonać modyfikacji dokumentacji związanej z finansowaniem, w tym gwarancji wystawionych przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation i utrzymać ich termin ważności do końca okresu finansowania, czyli do 15 czerwca 2021 roku.

Warunkiem wystawienia wyżej opisanych gwarancji jest udzielenie przez KGHM re-gwarancji zwrotu określonej części płatności na rzecz banków finansujących na rzecz Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. i Sumitomo Corporation. Kwota re-gwarancji to nie więcej niż 180 mln dol.

Na 30 czerwca 2017 roku wartość finansowania z tytułu umowy kredytu wynosi około 760 mln USD.

Sierra Gorda SCM zarządza projektem kopalni miedzi w Chile. KGHM posiada 55 proc. udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45 proc. należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Tagi: górnictwo, kgh, kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2017

bobek321Napiszcie CZILIJSKIEJ a a nie CHILIJSKIEJ. Panstwo o wymowie Chile nie istnieje. Doktorki.

Rozwiń komentarze (1)