Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM i PGNiG będą wspólnie wydobywać gaz łupkowy. Jutro porozumienie

0
Podziel się:

Pięć firm - PGNiG, PGE, Tauron, KGHM i Enea - zobowiązało się w nim do wspólnych poszukiwań.

KGHM i PGNiG będą wspólnie wydobywać gaz łupkowy. Jutro porozumienie
(Paweł Skraba/Reporter)

Porozumienie pomiędzy PGNiG a spółkami energetycznymi i KGHM w sprawie poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego ma zostać zawarte w środę. W siedzibie warszawskiej GPW spotkają się przedstawiciela firm zainteresowanych projektem.

_ PGNiG SA, KGHM Polska Miedź SA, Tauron Polska Energia SA, ENEA SA i PGE Polska Grupa Energetyczna SA zapraszają 4 lipca 2012 roku o godz. 10.00 na Giełdę Papierów Wartościowych.Tematem spotkania jest planowana współpraca pomiędzy spółkami _ - podało PGNiG we wtorek w komunikacie.

Jak zaznaczyła rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska, spotkanie ma związek z podpisanym w kwietniu listem intencyjnym. Pięć firm - PGNiG, PGE, Tauron, KGHM i Enea - zobowiązało się w nim do wspólnych poszukiwań gazu łupkowego.

Projekt dotoczy poszukiwań węglowodorów na koncesji Wejherowo, która należy do PGNiG. Uruchomienie w kraju wydobycia gazu łupkowego jest jednym z priorytetów rządu - minister skarbu Mikołaj Budzanowski już kilkakrotnie zapowiadał, że mogłoby się ono rozpocząć na przełomie 2014 i 2015 roku.

Budzanowski pytany wczoraj w TVN CNBC o to, czy powstanie jedna spółka - w której udziałowcami będą m.in. PGNiG, PGE, KGHM - która będzie prowadziła poszukiwania gazu łupkowego, odpowiedział, że kluczem do poszukiwania surowca jest zdrowa konkurencja, a nie konsolidacja i tworzenie jednego pomiotu. - _ Mniej instytucjonalizacji, mniej tworzenia nowych spółek, a bardziej przekazanie konkretnych kwot i finansowanie tego etapu poszukiwań w najbliższych trzech latach _ - zaznaczył.

Wejherowo to jedna z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie ma PGNiG. PGNiG rozpoczął tam prace w 2010 r. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Czytaj więcej w Money.pl
KGHM o poszukiwaniach gazu łupkowego Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania. Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania około kilkuset milionów złotych.
Minister ma sposób na tańsze rachunki za gaz Spekuluje się, że PGNiG wniesie koncesje, a państwowe firmy energetyczne dadzą pieniądze na poszukiwania.
Gaz łupkowy już w tym roku. Zobacz gdzie Na niekonwencjonalnym paliwie, mieszkańcy zaoszczędzą co najmniej kilkaset złotych rocznie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)