Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KHW chce emisji obligacji za ponad 1 mld zł

0
Podziel się:

Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) pozytywnie zaopiniowała program emisji obligacji, wartych w sumie ponad 1 mld zł.

KHW chce emisji obligacji za ponad 1 mld zł
(13dede/sxc.hu)

Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) pozytywnie zaopiniowała program emisji obligacji, wartych w sumie ponad 1 mld zł. Ostateczną zgodę na emisję musi wydać właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki._ _

_ - Po uzyskaniu dziś pozytywnej opinii Rady, w przyszłym tygodniu przekażemy całą dokumentację dotyczącą programu emisji obligacji do akceptacji Walnego Zgromadzenia _ - poinformował dyrektor zespołu organizacji i komunikacji korporacyjnej w holdingu Jarosław Kwieciński.

Posiedzenie Rady trwało w piątek od rana do późnego popołudnia. Oprócz zaakceptowania programu emisji obligacji, Rada przyjęła też m.in. sprawozdania finansowe holdingu za ubiegły rok i zarekomendowała udzielenie absolutorium członkom zarządu spółki. Przyjęto też propozycję podziału ubiegłorocznego zysku firmy.

Emisja obligacji KHW (w dwóch transzach, z których pierwsza, warta ponad 700 mln zł, w br.) jest przygotowywana od wielu miesięcy. W ostatnim czasie władze holdingu uzgodniły z zainteresowanymi bankami warunki emisji. Najdłużej dyskutowano m.in. sprawę charakteru obligacji (imienne czy na okaziciela) oraz ich zabezpieczeń.

Pieniądze z obligacji mają być przeznaczone na inwestycje w holdingu; pomogą też w naprawie finansów tej spółki, która miała problemy z przeterminowanymi zobowiązaniami.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz mówił niedawno, że uruchomienie programu emisji obligacji to obecnie najważniejsza sprawa dla holdingu, który z powodu kłopotów wydobywczych w kopalniach oraz trudnej sytuacji finansowej stracił dynamikę działania i nie był w stanie zapewnić odpowiednich środków na niezbędne inwestycje.

_ - Czekamy na sfinalizowanie emisji obligacji. To jest warunek, aby ta spółka stanęła na nogi i miała środki na inwestycje. Bez inwestycji nie ma szans. Oczekujemy tu szybkich rozstrzygnięć, bo czas niestety działa na niekorzyść _ - mówił na początku kwietnia w Katowicach Tomczykiewicz, odpowiedzialny w resorcie gospodarki za górnictwo.

Wiceminister przypominał, że w związku z koniecznością wyłączenia z eksploatacji dwóch ścian wydobywczych w KHW (z uwagi na zagrożenie pożarowe), firma ma kłopoty techniczne, skutkujące zauważalnym ubytkiem wydobycia węgla. Nie chciał jednak oceniać, jak wpłynie to na wyniki holdingu za pierwszy kwartał tego roku.

Prasa spekulowała, że w przypadku niepowodzenia programu emisji obligacji KHW, _ planem B _ dla holdingu miałoby być powiązanie kapitałowe z notowaną na giełdzie Jastrzębską Spółką Węglową. Informacje te zdementował w poniedziałek w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak.

Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych polskich spółek węglowych. W ubiegłym roku jego kopalnie wydobyły 12,6 mln ton węgla. W końcu ubiegłego roku holding zatrudniał niespełna 19 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Górniczy koncern sprzeda obligacje za 1 mld zł Katowicki Holding Węglowy planuje, że pierwsze obligacje, za około 350 mln zł, pojawią się jesienią tego roku, a kolejne - w miarę potrzeb - w roku 2012.
W tym roku pierwsze obligacje KHW, a debiut giełdowy realny w 2012 Pierwsze, warte ok. 300 mln zł obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), będą wyemitowane w końcu tego roku. Jeżeli - m.in. dzięki tej emisji - uda się naprawić finanse spółki, jej debiut giełdowy w końcu 2012 r. jest realny.
Obligacje korporacyjne. Mniej bankrutów, wyższe ratingi W 2010 r. na korporacyjnym rynku długu zbankrutowało tylko 81 firm, a jakość zobowiązań większości emitentów poprawiła się.
Pawlak dementuje. Ten plan nie był jego Waldemar Pawlak zdementował spekulacje prasowe dotyczące możliwości powiązania górniczych firm.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)