Notowania

terminal
08.10.2009 15:42

Kilkanaście firm walczy o nadzór terminalem gazu

17 firm ubiega się o inwestorski nadzór nad budową terminalu w Świnoujściu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KellyBoreson/iStockphoto)

*17 firm z dziewięciu krajów ubiega się o inwestorski nadzór nad budową terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu - poinformowała spółka Polskie LNG. *

Rozpoczęcie budowyterminalu LNG w Świnoujściu zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Procedurę wyboru jednej z firm Polskie LNG rozpoczęło 18 sierpnia br. Wnioski od zainteresowanych tym podmiotów przyjmowano do 7 października.

Rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska poinformowała, że wnioski złożyło łącznie 11 podmiotów, w tym pięć konsorcjów. Łącznie jest to 17 firm z Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski.

ZOBACZ TAKŻE:
Gazprom odkłada negocjacje. Zabraknie nam gazu?
Do 26 października spośród tych firm zostaną wybrane cztery, które będą zaproszone przez Polskie LNG do złożenia do 15 grudnia ofert wstępnych. Później z tymi oferentami prowadzone będą rozmowy, po których firmy będą mogły do 15 lutego 2010 r. złożyć ostateczne oferty. Wybór podmiotu, który zajmie się nadzorem inwestorskim nad budową świnoujskiego terminalu LNG planowany jest na marzec przyszłego roku.

Równocześnie z tym postępowaniem spółka Polskie LNG prowadzi procedurę wyboru firmy która zbuduje terminal. Ubiega się o to osiem konsorcjów skupiających 25 firm z dziewięciu krajów. Wybór czterech podmiotów, z którymi będą prowadzone dalsze negocjacje, zaplanowano na pierwszą połowę listopada br.

| Terminalu LNG w Świnoujściu |
| --- |
| Rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu zaplanowano na połowę przyszłego roku. Obiekt ma być oddany do użytku w czerwcu 2014 r. Zdolność przeładunkowa terminalu ma pozwolić na obiór 5 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego rocznie. Obiekt został tak zaprojektowany, by jego zdolności przeładunkowe dało się rozbudować do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie. Koszty budowy terminali o podobnej do planowanego w Świnoujściu zdolności przeładunkowej mieszczą się w przedziale 600 - 700 mln euro. |

Tagi: terminal, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz