Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kilkaset tysięcy osób wezwane do zapłaty abonamentu RTV

Kilkaset tysięcy osób wezwane do zapłaty abonamentu RTV

Co najmniej kilkaset tysięcy osób dostało od początku marca od Poczty Polskiej zawiadomienia, że zalegają z opłatami abonamentowymi. Wśród nich są też osoby, którym z różnych przyczyn przysługuje zwolnienie z opłacania abonamentu radiowo- telewizyjnego, m.in. emeryci po 75. roku życia.

Jak wyjaśnił PAP Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej, upomnienia dla osób, którym przysługują zwolnienia z opłat abonamentowych, są efektem znowelizowanej w 2005 r. ustawy o radiofonii i telewizji.


Z opłacania abonamentu zwolnieni są bowiem m.in.: inwalidzi I grupy i osoby, które ukończyły 75 lat. Nowelizacja nałożyła jednak na te osoby obowiązek składania oświadczeń, że nie zamieszkują one we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie podlegają zwolnieniu z opłacania abonamentu.

Zgodnie z ustawą, takie oświadczenia trzeba było złożyć do 16 grudnia 2005 r. Jak zapewnia Dziewulski, Poczta poinformowała o tym listownie wszystkich, których dotyczyło składanie oświadczeń. Nie wszyscy jednak takie oświadczenia złożyli, a co za tym idzie, przez cały 2006 r. aż do dziś mieli naliczany abonament. Miesięczna stawka opłat za radio i telewizor to 17 zł, zatem mnożąc to przez kilkanaście miesięcy, Poczta wzywa do zapłaty ok. 240 zł.

Dziewulski pytany dlaczego poczta nie informowała tych osób, kiedy ich zaległości były mniejsze, powiedział, że takie upomnienia były kierowane już wcześniej, ale nie przyniosły efektu. Dodał, że trwająca od marca akcja informowania o zaległych opłatach spowodowana jest weryfikacją bazy osób opłacających abonament, która wykazała, że wiele osób wciąż zaświadczeń nie złożyło.

"Obecnie te osoby zgłaszają się do nas i składają oświadczenia, ale ich zaległość pozostaje. Poczta nie ma na to żadnego wpływu, jedyną drogą jest wniosek z prośbą o umorzenie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - powiedział Dziewulski.

Przypomniał, że dłuższe zaleganie z opłatami za radio i telewizor może skutkować nawet skierowaniem przez Pocztę wniosku do właściwego urzędu skarbowego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

"Moi rodzice nie dostali żadnego zawiadomienia, że muszą stawić się na poczcie i składać jakieś oświadczenia. Tu nie chodzi o pieniądze, ale o szacunek i traktowanie starszych ludzi" - powiedziała PAP Małgorzata Zembrzuska z Warszawy, której ponad 80- letni rodzice są jednymi z wezwanych przez Pocztę do zapłaty.

Zgodnie z ustawą oświadczeń nie muszą składać m.in. inwalidzi wojenni, wojskowi, kombatanci, będący inwalidami wojennymi, którzy również nie podlegają obowiązkowi abonamentowemu.
telewizja, radio, abonament rtv
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bern
78.31.89.* 2011-03-28 13:37
Niedługo dla niektórych koniec z abonamentem TV.
Dz.U. z dnia 16 maja 2005r.
Art.2.1. punkt drugi:
"Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika."

Mając stary odbiornik TV (bez DVB-t) od 2013 roku nie odbierzemy na nim żadnego programu. Polska wyłączy sygnał analogowy. Z tunerami satelitarnymi i tunerami DVB-t dalej będzie telewizor działał, lecz już tylko jako monitor wyświetlający obraz podany z tunera. Sam telewizor nie będzie umożliwiał nam natychmiastowego odbiory programów.
Tak ja to rozumię.
Telewidz
83.27.214.* 2010-05-28 11:07
Czuję się "wybrańcem" bo kiedyś dostałam książeczkę opłat rtv i teraz dostaję monity o zaległe opłaty.Nie płacę oczywiście bo co to za prawo które ściąga tylko od tych którym przypisano numerek,a reszta?To jest chore,albo wszyscy ,albo nikt,a ponieważ jest to niewykonalne znieść ten abonament bo i tak każdy prawie ma satelitę,A ileż można oglądać Janosika(fajny film)
michol76
83.31.192.* 2010-02-28 19:39
Abonament RTV to nic innego jak abonament za POSIADANIE odbiornika TV i Radio. Skoro opłata ma być w formie abonamentu, to wg mnie bzdurą jest płacenie abonamentu za urządzenie do odbioru sygnału. Równie dobrze wprowadzić opłatę za telefon, tj posiadanie telefonu, czajnika, mikrofalówki, bla bla bla. Wg mnie dobrym rozwiązaniem zrobić opłatę JADNORAZOWĄ, za odbiorniki tv i radiowe i uiszczać ją w momencie kupna urządzenia. A jęsli już mamy trzymać się formy abonamentowej, to trzeba zmienić formułkę z POSIADANIA odbiornika RTV na Abonament za odbiór sygnału RTV, i żeby ściągalność była na poziomie blisko 100% od gospodarstwa domowego, to opłatę wprowadzić do rachunku za prąd, niewielką, ale ze 100 procentową ściągalnością. Nie ma prądu nie ma życia, nie ma oglądania. Proste i skuteczne. A technicznie myślę że do przeprowadzenia. Spółki energetyczne, byłyby dystrybutorem, podmiotem, odpowiedzialnym za ściągalność i nic więcej.
Zobacz więcej komentarzy (53)