Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Klauzula sumienia. W aplikacji Medicover zobaczysz, który lekarz ją podpisał

54
Podziel się:

Firma Medicover specjalnie oznacza lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia. Teraz również w mobilnej aplikacji. Medicover tłumaczy, że chce ułatwić życie pacjentom, choć dla firmy pracuje najwyżej kilkunastu takich lekarzy.

Medicover oznacza lekarzy, którzy mogą nie wykonać zabiegów, tłumacząc się swoimi poglądami
Medicover oznacza lekarzy, którzy mogą nie wykonać zabiegów, tłumacząc się swoimi poglądami

W prywatnej firmie świadczącej usługi medyczne listę lekarzy, którzy powoływali się na klauzulę sumienia, do tej pory można było znaleźć na stronie internetowej Medicover, a także na specjalnym portalu klienta. Teraz firma zdecydowała się również na oznaczanie lekarzy w swojej mobilnej aplikacji.

Polska, druga dekada XXI wieku pic.twitter.com/wJJkbSzXUv

Klauzula sumienia. Medicover oznacza lekarzy

- To wszystko po to, aby klient mógł świadomie wybrać swojego lekarza - mówi nam Magdalena Wieńska z firmy Medicover. Jak oznaczeni są lekarze? Przedstawiciele firmy wyjaśniają money.pl, że obok nazwiska każdego lekarza, który powołuje się na klauzulę, jest specjalna ikonka.

- Jeśli lekarz zadeklarował, że powołuje się na klauzulę, to w aplikacji przy jego wyborze pojawi się specjalne powiadomienie. Jeśli chodzi o naszą stronę, to przy zdjęciu takiego lekarza umieszczony jest symbol "§", po na najechaniu na niego kursorem pojawia się informacja na ten temat - dodaje Wieńska.

Zobacz także: Klauzula sumienia dla fizjoterapeutów? Zobacz wideo:

Jak się jednak okazuje, zbyt dużo takich lekarzy nie ma - przynajmniej jeśli chodzi o zespół firmy Medicover. Na ponad pięć tysięcy personelu medycznego, który świadczy tam usługi, zaledwie kilkanaście osób podpisało klauzule.

Przedstawiciele firmy przyznają, że wielu klientów chce wiedzieć, czy badający ich lekarz podpisał dokument. Choć zdarzają się i tacy, którzy chętniej przychodzą do lekarzy, którzy powołują się na klauzulę.

A co jeśli pacjent nie korzysta z internetu? _ - _Pracownik infolinii poinformuje pacjenta przy umawianiu wizyty, że dany lekarz powołuje się na klauzulę sumienia, tak aby pacjent mógł dokonać wyboru - tłumaczy Wieńska.

Czym jest klauzula sumienia?

Na klauzulę może powołać się lekarz, nie chcąc podejmować niektórych działań, jak na przykład przeprowadzenia aborcji, zabiegu in vitro czy wypisania recepty na środki antykoncepcyjne. Lekarze, którzy podpisali dokument, powołują się przy tym na ustawę o zawodzie lekarza z 1996 r. Pozwala ona odmówić wykonania świadczeń, jeżeli są one sprzeczne z przekonaniami czy światopoglądem lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Do katolików
rok temu
Od 1989 roku w Polsce wybudowano 7 szpitali i 1365 kościołów. Polacy jak widać nie potrzebują lekarzy i edukacji tylko księży i wiary, więc w czym problem przecież traficie do swojego boga?  Więc proszę nie zawracać głowy lekarzom drodzy katolicy
w takim razie
5 lata temu
powinni tylko przepisywac zdrowaski
ds
5 lata temu
dobre i to, plus dla was - zdrowe podejście do pacjenta, brawo
tylkopytam
5 lata temu
znak paragrafu ???? nomen omen....bekną, jeśli ktoś przez takiego poniesie szkodę ???? bo w wielu przypadkach już !! to podpada pod paragraf........ a ten, jak mu tam, chazan?.... co natrzepał multikasy na aborcjach......teraz iloma krzyżykami podpisał klauzulę ???????
Mengele
5 lata temu
Dlaczego "S" nie jest objęte w trójkąt na tle pasiaka?
...
Następna strona