Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNB: Decyzja w sprawie Unicredit nie wcześniej jak za tydzień

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Bankowego nie podjęła decyzji w sprawie wniosku UniCredit dotyczącego zgody na wykonywanie praw głosu do 71,03% akcji Banku BPH. Posiedzenie ma być kontynuowane w przyszłą środę.

KNB: Decyzja w sprawie Unicredit nie wcześniej jak za tydzień
(PAP/Tomasz Gzell)

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) nie podjęła decyzji w sprawie wniosku UniCredito Italiano (UCI) dotyczącego zgody na wykonywanie praw głosu do 71,03% akcji Banku BPH.

„KNB nie podjęła decyzji w sprawie wniosku UniCredit. Posiedzenie ma być kontynuowane w przyszłą środę” - powiedziała minister finansów ZytaGilowska pow yjściu z sali obrad w NBP.

Wicepremier dodała jednocześnie, że jest zaskoczona przebiegiem posiedzenia i tym, że przewodniczący KNB Leszek Balcerowicz usunął z niego – na wniosek UCI – wiceministra finansów Cezarego Mecha.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego Leszek Balcerowicz poinformował natomiast, że powodem wykluczenia wiceministra finansów Cezarego Mecha ze środowego posiedzenia KNB były obawy, że naruszona zostanie bezstronność Komisji.

"Mogły powstać wątpliwości co do bezstronności KNB, dlatego podjąłem decyzję o wykluczeniu Cezarego Mecha" - powiedział po posiedzeniu Komisji Nadzoru Bankowego Balcerowicz.

Balcerowicz poinformował również, że za dopuszczeniem Ministerstwa Skarbu Państwa jako strony w postępowaniu głosowało trzech członków KNB, trzech było przeciwko, a jeden z nich wstrzymał się od głosu. W tej sytuacji decydujący o tym, że resort skarbu nie został dopuszczony jako strona w postępowaniu, był głos przewodniczącego.

W ubiegłm tygodniu MSP zwróciło się do KNB z prośbą do dopuszczenie przedstawiciela resortu na posiedzeniu, na którym KNB odniesie się do wniosku UniCredito Italiano dotyczącego BPH. MSP poprosiło KNB o nieudzielanie takiej zgody.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku. Polski rząd jest przeciwny fuzj.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)