Notowania

KNF się powiększy. Rząd przyjął projekt ustawy

Do Komisji Nadzoru Finansowego dołączy po jednym przedstawicielu rządu, UOKiK-u, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ministra-koordynatora służb specjalnych. Takie zmiany zakłada przyjęty we wtorek projekt ustawy. Nowości w KNF będzie więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski, money.pl)
KNF, której szefuje Marek Chrzanowski, czekają zmiany

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, w projekcie zaproponowano rozwiązania mające na celu wzmocnienie koordynacji polityki państwa wobec rynku finansowego oraz wcześniejszą identyfikację zagrożeń związanych z jego funkcjonowaniem.

Zmieni się sposób finansowania Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Pieniądze mają pochodzić bezpośrednio z opłat wnoszonych przez nadzorowane podmioty rynku finansowego, czyli przede wszystkim banki i ubezpieczycieli.

Obecnie KNF i UKNF też są finansowane ze składek i opłat wnoszonych przez nadzorowane firmy, ale za pośrednictwem budżetu państwa. Po zmianie składki i opłaty wnoszone będą bezpośrednio do UKNF, gdzie KNF będzie organem zarządzającym.

Zmiany zakładają też, że UKNF zostanie przekształcony w państwową osobę prawną.

Z kolei KNF będzie miała większy skład. Do Komisji wejdzie po jednym przedstawicielu: prezesa Rady Ministrów, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ministra-członka Rady Ministrów zajmującego się sprawami koordynowania działalności służb specjalnych (trzech ostatnich bez prawa głosu).

Ustanowione też zostaną ramy prawne na potrzeby przekazywania informacji między KNF, jej członkami oraz innymi organami, czyli ABW, CBA, KAS, Policją i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowe rozwiązania przewidują też utworzenie Funduszu Edukacji Finansowej, który ma zwiększyć świadomość finansową Polaków, w tym wiedzę o oferowanych produktach inwestycyjnych.

Zobacz też: Czeka nas rewolucja finansowa w Unii Europejskiej. Banki będą musiały konkurować, nie tylko między sobą

Za nadzór i wyznaczanie kierunków działania Funduszu odpowiedzialna będzie działająca przy nim Rada Edukacji Finansowej, składająca się z przedstawicieli instytucji państwowych mających wpływ na rozwój i bezpieczeństwo rynku finansowego oraz edukację.

"Źródłem zasilenia Funduszu Edukacji Finansowej będą środki pochodzące z: kar administracyjnych nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego i rzecznika finansowego, a także niektórych kar administracyjnych nałożonych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisję Nadzoru Audytowego, nawiązek i świadczeń pieniężnych orzeczonych przez sąd na rzecz Funduszu Edukacji Finansowej oraz pieniędzy, które były przedmiotem przepadku orzeczonego przez sąd" - czytamy także.

Zgodnie z projektem, wprowadzona zostanie obligatoryjna dematerializacja obligacji korporacyjnych, certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne zamknięte oraz listów zastawnych, niezależnie od tego czy były one przedmiotem oferty publicznej oraz czy są przeznaczone do obrotu w jakimkolwiek systemie obrotu. Rozwiązanie to zapewni inwestorom większe bezpieczeństwo i elastyczność.

"Obecny system rejestracji prowadzony przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest systemem najbezpieczniejszym (ewidencja jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Rejestracja w tym systemie wszystkich niepublicznych papierów dłużnych doprowadzi do tego, że rejestrować je będą jedynie podmioty najlepiej przygotowane do tego zadania, czyli domy maklerskie i banki posiadające zezwolenie na prowadzenie rachunków papierów wartościowych i będące uczestnikami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (dotychczas były to także podmioty, które nie są uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych)" - podało CIR.

Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, m.in. dotyczących nowej organizacji KNF i UKNF, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: nadzór finansowy, knf, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2018

ninaponoć uknf działał dobrze przy getbacku, funduszach, wołominie, skokach i wcześniejszych aferach, to w jakim celu te zmiany ??? czyżby prawda była … Czytaj całość

04-09-2018

TFUJak to dobrze, że nie będzie rekompensat za straty poniesione przez nieudolność KNFu. Lepiej dać te pieniądze matkom emerytkom.

04-09-2018

a123Czy to nie jest powód do wymiany wszystkich członków komisji? Do tej pory takie roszady były uzasadnieniem, że skoro coś zmieniamy (rozwalamy, czyt. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)