Notowania

rekomendacja t
23.02.2010 19:45

KNF ogranicza: Możemy zadłużać się tylko na połowę pensji

Rekomendacja T ma zabezpieczyć rynek kredytów przed zbytnim ryzykiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(timmenzies/CC/Flickr)

Raty kredytów nie powinny przekraczać 65. proc. dochodów osób lepiej zarabiających - wynika z Rekomendacji T, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF zaleca też, by banki informowały klienta m.in. o kosztach związanych z umową kredytową przed jej zawarciem.

Na rekomendację składa się 25 zaleceń. Obejmują one kilka obszarów: zarządzanie, ryzyko, zabezpieczenia, raportowanie, relacje z klientami oraz kontrolę wewnętrzną.

Zgodnie z nimi bank, oceniając zdolność kredytową klienta, powinien przyjąć bezpieczny poziom jego zadłużenia. Chodzi o to, by zobowiązania z tytułu spłaty rat zaciągniętych kredytów czy pożyczek nie przekraczały - w przypadku osób o przeciętnych zarobkach 50 proc. ich dochodów oraz 65 proc. dochodów w przypadku klientów o zarobkach wyższych (w odniesieniu do danych GUS).

W ocenie zdolności kredytowej bank powinien korzystać z własnych i zewnętrznych baz danych. Ponadto banki powinny mieć tak określoną politykę kredytową, aby uwzględniała cykliczność gospodarki i jej wpływ na spłacalność kredytów.

Zgodnie z rekomendacją kontrola, monitorowanie i raportowanie ryzyka nie powinno być powiązane ze sprzedażą, przyjmowane przez bank zabezpieczenia powinny być płynne, a ich wartość możliwa do oceny także w trakcie trwania umowy.

Poza tym rekomendacja nakłada na banki obowiązek informowania klienta o ryzyku i wszystkich kosztach związanych z umową kredytową przed jej zawarciem. Zdaniem KNF, jest to szczególnie ważne przy udzielaniu kredytów w walutach obcych.

_ Rekomendacja T jest zbiorem dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych, bazujących na zasadzie rzetelnego badania zdolności kredytowej klienta. Głównym celem jest poprawa jakości zarządzania ryzykiem w bankach, w tym zapobieżenie zjawisku nadmiernego zadłużania się kredytobiorców _ - napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu KNF.

Według Komisji, potrzeba wydania Rekomendacji T wynika zarówno z pogarszania się portfela kredytowego, jak i zjawiska _ przekredytowania _. Zdaniem KNF, Rekomendacja T m.in. wyznaczy standardy rzetelnej oceny zdolności kredytowej.

Główne założenia rekomendacji T

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rekomendacja t, knf, kredyty, ograniczenia, zadłużenie, 65 proc, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz