Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kodeks wyborczy w TK. Dziś wyrok

0
Podziel się:

Poseł PiS Andrzej Dera uważa, że dwudniowe wybory są niezgodne z konstytucją.

Kodeks wyborczy w TK. Dziś wyrok
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECkvMPV

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy dziś skargę PiS w sprawie Kodeksu Wyborczego.

Wiceszef klubu PO i szef nadzwyczajnej komisji, która przygotowała Kodeks, Waldy Dzikowski, uważa zarzuty Prawa i Sprawiedliwości za bezpodstawne. Polityk PO odrzuca głosy, ze sprzeczne z ustawą zasadniczą jest dwudniowe głosowanie. -_ Dzień poprzedzający może być dniem oddania głosu, ale wybór - jak mówi konstytucja - dokonuje się w dzień wolny, czyli w niedzielę _ - mówi poseł.

Dzikowski nie rozumie też zarzutów, dotyczących zakazu spotów w kampanii wyborczej. _ - Poseł to nie proszek do prania żeby go reklamować _ - podkreśla polityk PO.

bECkvMPX

Według szefa sztabu wyborczego SLD Stanisława Wziątka, Trybunał nie powinien zakwestionować okręgów jednomandatowych do Senatu. Jednak według polityka, mogą pojawić się wątpliwości dotyczące dwudniowych wyborów. -_ Te przepisy są nieprecyzyjne _ - mówi poseł SLD.

PiS uważa, że jednomandatowe okręgi do Senatu, zakaz spotów, bilboardów i płatnych reklam wyborczych, a także dwudniowe wybory są sprzeczne z Konstytucją. Poseł Andrzej Dera tłumaczy, dlaczego jego zdaniem dwudniowe głosowanie jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Polityk uważa też, ze Senat, wprowadzając jedną poprawkę, nie miał prawa ustanowić okręgów jednomandatowych przy wyborach do Senatu.

Dera nie rozumie też wprowadzenia zakazu spotów w kampanii wyborczej. Zdaniem polityka, jest to ograniczenie prawa opozycji. - _ W obie gospodarki rynkowej to zbyt daleko idące ograniczenie _- mówi poseł.

bECkvMQd

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:

Trybunał Konstytucyjny orzeknie też w sprawie konstytucyjności głosowania przez pełnomocnika, o sposobie jego ustanawiania oraz konstytucyjności głosowania korespondencyjnego przez obywateli polskich przebywających za granicą

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t130656.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krytyka;rzadu;pis;zapowiada;drugi;etap,69,0,871237.html) Krytyka rządu. PiS zapowiada drugi etap Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna dziś kampanię spotów krytykujących rząd Donalda Tuska, pod hasłem Słowa prawdy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t97351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zaskarzylo;kodeks;wyborczy;do;tk,80,0,793680.html) PiS zaskarżyło Kodeks wyborczy do TK Chodzi m.in. o dwudniowe głosowanie, zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji jednomandatowe okręgi w wyborach do senatu.
bECkvMQy
wybory
wiadomości
KOMENTARZE
(0)