Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kolejki do lekarzy rosną. Nigdy dotąd Polacy nie czekali tak długo

Kolejki do lekarzy rosną. Nigdy dotąd Polacy nie czekali tak długo

Po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące. Fot. EastNews/Bartosz KRUPA
Po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące.

Właściwie nie ma dziedziny medycyny, w której nie trzeba by oczekiwać na przyjęcie do lekarza. Ale po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące – wynika z badań Watch Health Care.

Spośród wszystkich 43 gałęzi medycy – w każdej pacjent musi przygotować się na oczekiwanie w kolejce – pisze "Gazeta Prawna".

Najdłuższe kolejki, według raportu Watch Health Care, odnotowano do badań takich jak: artroskopia stawu biodrowego (14,2 mies.), rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa (9,6 mies.), badanie elektrofizjologiczne serca (8,8 mies.) badanie bezdechu śródsennego (7,3 mies.)

To oczywiście średni czas, w poszczególnych szpitalach termin może się bardzo wydłużyć. Jak pisaliśmy, najbliższe terminy np. operacji zaćmy wolne są dopiero za 12 lat. W szpitalu OKO-Test w Nowym Targu operacja może się odbyć dopiero w 2029 r., a w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie w 2027 r. Endoproteza biodra w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie możliwa będzie dopiero w 2029 r., a kolana w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich w 2042 r. Na leczenie kardiologiczne trzeba czekać trzy lata. Dziecięce serca mają szansę być leczone szybciej - "już" za dwa lata, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Rząd PiS obiecał większe nakłady na służbę zdrowia w celu rozładowania kolejek. Ale zamiast poprawy, mamy strajk lekarzy rezydentów i rosnące niezadowolenie pacjentów stojących w gigantycznych kolejkach.

Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą:

 

 

Sytuacja się pogarsza. - Po raz kolejny zaobserwowany został wzrost czasu oczekiwania na świadczenia diagnostyczne – mówi Tomasz Pęcherz, Prezes Fundacji Watch Health Care, która od lat bada rynek medyczny w Polsce.

"Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r., jednak po raz pierwszy średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne przekroczył trzy miesiące i wynosi obecnie 3,1 miesiąca" – czytamy w ostatnim raporcie.

Czytaj także
Polecane galerie
Bujda
2018-04-16 09:17
Kolejna "DOBRA ZMIANA". Czy ktoś jeszcze wierzy w zapewnienia PiS-u?
Janek
2018-04-16 08:52
Jeszcze nie tak dawno idac do kardiologa za jedna wizyta mialem EKG, badanie wysilkowe i omowienie wynikow z lekarzezm. Obecnie to 3- TRZY - osobne wizyty. Pani dr i pielegniarka maja trzy wizyty zamiast jednej, a kolejki rosna! DOBRA ZMIANA!
grajka
2018-01-22 19:00
Dobry jest ten portal pacjenta, nawet w historię wizyt można zajrzeć, ja tam właśnie umawiam się na wizyty.
Pokaż wszystkie komentarze (249)