Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kolejki do lekarzy rosną. Nigdy dotąd Polacy nie czekali tak długo

Kolejki do lekarzy rosną. Nigdy dotąd Polacy nie czekali tak długo

Po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące. Fot. EastNews/Bartosz KRUPA
Po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące.

Właściwie nie ma dziedziny medycyny, w której nie trzeba by oczekiwać na przyjęcie do lekarza. Ale po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące – wynika z badań Watch Health Care.

Spośród wszystkich 43 gałęzi medycy – w każdej pacjent musi przygotować się na oczekiwanie w kolejce – pisze "Gazeta Prawna".

Najdłuższe kolejki, według raportu Watch Health Care, odnotowano do badań takich jak: artroskopia stawu biodrowego (14,2 mies.), rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa (9,6 mies.), badanie elektrofizjologiczne serca (8,8 mies.) badanie bezdechu śródsennego (7,3 mies.)

To oczywiście średni czas, w poszczególnych szpitalach termin może się bardzo wydłużyć. Jak pisaliśmy, najbliższe terminy np. operacji zaćmy wolne są dopiero za 12 lat. W szpitalu OKO-Test w Nowym Targu operacja może się odbyć dopiero w 2029 r., a w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie w 2027 r. Endoproteza biodra w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie możliwa będzie dopiero w 2029 r., a kolana w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich w 2042 r. Na leczenie kardiologiczne trzeba czekać trzy lata. Dziecięce serca mają szansę być leczone szybciej - "już" za dwa lata, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Rząd PiS obiecał większe nakłady na służbę zdrowia w celu rozładowania kolejek. Ale zamiast poprawy, mamy strajk lekarzy rezydentów i rosnące niezadowolenie pacjentów stojących w gigantycznych kolejkach.

Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą:

 

 

Sytuacja się pogarsza. - Po raz kolejny zaobserwowany został wzrost czasu oczekiwania na świadczenia diagnostyczne – mówi Tomasz Pęcherz, Prezes Fundacji Watch Health Care, która od lat bada rynek medyczny w Polsce.

"Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r., jednak po raz pierwszy średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne przekroczył trzy miesiące i wynosi obecnie 3,1 miesiąca" – czytamy w ostatnim raporcie.

Czytaj także
Polecane galerie
perlana
2017-12-14 19:27
Cieszę się , że zdecydowałam się na pakiet w lux medzie, bez kolejek chodzę do specjalistów, umawiam się tez sama przez portal pacjenta i tam też mogę sprawdzić swoje wyniki.
kaja
2017-12-05 17:08
na zdrowiu nie ma co oszczędzać, wielka szkoda, że tak się dzieje bo mamy naprawdę dobrze wykształconych, ogarniętych lekarzy w kraju... jak chodzę prywatnie w swojej przychodni to świetne wrażenie, poświęcają mi dużo czasu i uwagi a co najważniejsze leczą... jak trzeba to nawet możemy zrobić wideokonferencję żeby nie musieć się fatygować - to się nazywa jakość obsługi :)
ronald
2017-10-23 00:26
Ten raport to kompletna bzdura. Właśnie kolejki zaczęły się skracać. Na zaćmę czeka się najwyżej kilka miesięcy. Na leczenie zaćmy i endoprotezy NFZ przeznaczył w sierpniu grube miliony. Do poradni specjalistycznych (bo chyba o takie chodziło, przecież do lekarzy rodzinnych kolejek nie ma) trzeba czekać, ale są też poradnie gdzie kolejek nie ma. Bardzo nieprofesjonalna firma.
Pokaż wszystkie komentarze (246)