Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kolejki do lekarzy rosną. Nigdy dotąd Polacy nie czekali tak długo

Kolejki do lekarzy rosną. Nigdy dotąd Polacy nie czekali tak długo

Po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące. Fot. EastNews/Bartosz KRUPA
Po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące.

Właściwie nie ma dziedziny medycyny, w której nie trzeba by oczekiwać na przyjęcie do lekarza. Ale po raz pierwszy średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3 miesiące – wynika z badań Watch Health Care.

Spośród wszystkich 43 gałęzi medycy – w każdej pacjent musi przygotować się na oczekiwanie w kolejce – pisze "Gazeta Prawna".

Najdłuższe kolejki, według raportu Watch Health Care, odnotowano do badań takich jak: artroskopia stawu biodrowego (14,2 mies.), rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa (9,6 mies.), badanie elektrofizjologiczne serca (8,8 mies.) badanie bezdechu śródsennego (7,3 mies.)

To oczywiście średni czas, w poszczególnych szpitalach termin może się bardzo wydłużyć. Jak pisaliśmy, najbliższe terminy np. operacji zaćmy wolne są dopiero za 12 lat. W szpitalu OKO-Test w Nowym Targu operacja może się odbyć dopiero w 2029 r., a w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie w 2027 r. Endoproteza biodra w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie możliwa będzie dopiero w 2029 r., a kolana w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich w 2042 r. Na leczenie kardiologiczne trzeba czekać trzy lata. Dziecięce serca mają szansę być leczone szybciej - "już" za dwa lata, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Rząd PiS obiecał większe nakłady na służbę zdrowia w celu rozładowania kolejek. Ale zamiast poprawy, mamy strajk lekarzy rezydentów i rosnące niezadowolenie pacjentów stojących w gigantycznych kolejkach.

Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą:

 

 

Sytuacja się pogarsza. - Po raz kolejny zaobserwowany został wzrost czasu oczekiwania na świadczenia diagnostyczne – mówi Tomasz Pęcherz, Prezes Fundacji Watch Health Care, która od lat bada rynek medyczny w Polsce.

"Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r., jednak po raz pierwszy średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne przekroczył trzy miesiące i wynosi obecnie 3,1 miesiąca" – czytamy w ostatnim raporcie.

Czytaj także
Polecane galerie
aoesuth
2017-10-17 13:47
No to rownia pochyla sie zaczela... Powodzenia!
gorszy sort
2017-10-16 12:39
I o to chodzi. Ciemny lud ma umierać , a nie się leczyć i pobierać z kasy Państwa kasę za free.
cami
2017-10-16 12:14
taka złośliwa propaganda, naród jest bardzo zadowolony, notowania pis rosną, więc z tego wynika,że takie były oczekiwania suwerena, teraz już tylko czeka na kartki na żywność i wódkę od 13.00, no i co tydzień jakaś procesja
Pokaż wszystkie komentarze (243)