Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejna wielka instytucja ostrzega: Polska gospodarka mocno zwolni

0
Podziel się:

Wzrost PKB naszego kraju w tym roku wyniesie 3,7, a w przyszłym spowolni do 2,2 procent.

Kolejna wielka instytucja ostrzega: Polska gospodarka mocno zwolni
(Rusty Darbonne/CC/Flickr)

Wzrost PKB naszego kraju w tym roku wyniesie 3,7 proc., zaś w 2012 roku spowolni do 2,2 proc. - wynika z najnowszych prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Jednocześnie eksperci banku podkreślają, że Polska będzie musiała wprowadzić dodatkowe działania, aby osiągnąć swoje cele fiskalne w 2012 roku.

_ - Po wyborach w październiku będą musiały zostać podjęte dodatkowe środki w celu osiągnięcia ambitnych, choć bardzo potrzebnych, celów związanych z redukcją deficytu _ - napisano w raporcie EBOR.

Celem rządu jest obniżenie w 2012 roku deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3,0 proc. PKB.

Są też gorsze prognozy

Wczoraj Bank BNP Paribas opublikował własne prognozy, zgodnie z którymi polskie PKB wzrośnie w przyszłym roku o 2,3 proc., a deficyt finansów sięgnie 4,9 proc.

Bank spodziewa się, że rząd opowie się za kombinacją działań zwiększających przychody budżetu i cięć wydatków. Za najbardziej prawdopodobną uznaje redukcję wydatków bieżących i podniesienie składek socjalnych.

Tak zmieniała się dynamika polskiego PKB w ciągu ostatnich 5 lat

_ - PO i PSL będą musiały wykazać się dużą dyscypliną, jeśli chcą przepchnąć ważne ustawy. Wymaga to spójnego planu, zwłaszcza w zakresie polityki gospodarczej i fiskalnej, w których wyzwania są największe _ - zaznaczono w komentarzu.

Czytaj więcej o prognozach dla polskiej gospodarki
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t94060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wydatki;panstwa;spadna;rostowski;twierdzi;ze;najbardziej;od;20;lat,5,0,931845.html) Te wydatki w PKB będą najmniejsze od 20 lat Minister finansów zapowiedział, że tym roku wydatki sektora finansów publicznych, łącznie z samorządami - bez projektów unijnych - wzrosną nominalnie o 3,5 proc., a PKB - o 8 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szwajcarski;bank;prognozuje;wzrost;pkb;dla;polski,197,0,931525.html) Szwajcarzy wyliczyli, jak rozwinie się Polska Tempo wyniesie 3,6 procent w 2011 roku i 4,0 procent rok później- wynika z prognoz Jana Posera, głównego ekonomisty Banku Sarasin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t16641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polske;moze;uderzyc;druga;fala;kryzysu,127,0,917119.html) Szykują się na kryzys. Oto, co może nas spotkać Spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku jest nieuniknione. Przedsiębiorcy szykują się na nie od roku. Zobacz, czy będą zwalniać.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)