Notowania

a-4
08-11-2001 (15:53)

Kolejny śląski odcinek A-4 na przełomie listopada i grudnia

Kolejny, liczący 4,4 km, śląski odcinek autostrady A-4, od węzła Mikołowska w Katowicach do węzła Batorego w Chorzowie, zostanie oddany do użytku na przełomie listopada i grudnia

Podziel się
Dodaj komentarz

- podała Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych

'Trwają ostatnie prace wykończeniowe, droga zostanie oddana do użytku na przełomie listopada i grudnia. Wykonawca ma umowę do końca czerwca 2002, będzie już jednak wykonywał prace wokół autostrady, m.in. skarpy, ekrany i odwodnienie terenu' -powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Wysokim Brzegu (Śląskie) Krzysztof Raj, dyrektor oddziału południowego GDDP.

Dodał, że kolejne odcinki autostrady A-4: Chorzów Batory-Wirek oraz Wirek-Sośnica zostaną oddane do użytku w 2004 r.; odcinek Sośnica-Wirek w czerwcu, a drugi - na przełomie sierpnia i września.

'Chcielibyśmy jednak oddać przynajmniej jedną jezdnię na odcinku Sośnica-Chorzów Batory już w 2003 r., ponieważ ma już wtedy działać dwujezdniowe połączenie Wrocławia i Sośnicy' -mówił dyrektor Raj.

Pieniądze na budowę kolejnych odcinków będą pochodzić z przyznanej już pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jednak połowę środków musi zapewnić budżet państwa.

'Nie wyobrażam sobie, żeby pieniądze na ten cel nie znalazły się w budżecie. Jeżeli nie będzie ich na tyle, ile trzeba -budowa może potrwać dłużej, nawet 3,5 roku zamiast dwóch' -mówił dyrektor Raj.

Dyrektor nie chciał się wypowiadać na temat kosztu budowy tych odcinków. 'Koszty będą znane po przetargach (...) 19 listopada otwieramy oferty przetargowe na firmę consultingową, która będzie sprawować nadzór nad budową obu odcinków, 10 grudnia - wykonawcę prac na odcinku Sośnica-Wirek, a w styczniu- odcinka Chorzów Batory-Wirek' - mówił.

Według informacji dyrektora Raja, który przypomniał, że GDDP nie decyduje o kwestiach odpłatności za przejazd autostradą. Autostradą na odcinku A-4 Katowice-Wrocław zarządzałaby jedna firma. Część drogi leżąca na terenie aglomeracji górnośląskiej byłaby bezpłatna, pozostała płatna na warunkach, które rekompensowałyby tej firmie brak wpływów na bezpłatnym odcinku.

Obecnie jedyną płatną autostradą w Polsce jest 61-kilometrowy odcinek Kraków-Katowice (do węzła Brzęczkowice). Istnieje również kolejny, bezpłatny odcinek - od Brzęczkowic do węzła Mikołowska, który wkrótce połączy się z Chorzowem-Batorym.

Tagi: a-4, autostrada, tranzyt, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie