Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz UE kontra zmodyfikowana kukurydza

0
Podziel się:

Po raz pierwszy w historii komisarz Unii Europejskiej zablokował wydanie pozwolenia na komercyjną uprawę roślin zmodyfikowanych genetycznie.

Komisarz UE kontra zmodyfikowana kukurydza
(PAP/Jerzy Undro)

Stavros Dimas przeciwstawił się międzynarodowym korporacjom chemicznym, których celem jest wprowadzenie GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów) na pola Europy, pomimo odrzucenia tej technologii przez większość obywateli wszystkich krajów Unii.

"Tymczasem Greenpeace dotarł do informacji, że mała grupa komisarzy, Mandelson (Handel), Verheugen (Przemysł) and Fischer Boel (Rolnictwo), sprzeciwia się polityce Dimasa i stosowaniu zasady przezorności, zapisanej w głównych dokumentach Unii Europejskiej" - mówi Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace Polska. "Jeśli Dimas przegra, może to oznaczać otwarcie Europy na uprawy zmodyfikowanych roślin na masową skalę" - dodaje.

Obie odrzucone odmiany są zmodyfikowane w taki sposób, aby produkowały toksynę, która jest trująca dla pewnych insektów. Jednakże badania naukowe potwierdzają, że zmodyfikowana kukurydza jest również toksyczna dla pewnych gatunków motyli i innych insektów mających dobroczynny wpływ na zdrowie gleby.

Jak przekonują eksperci Greenpeace: "wydanie pozwolenia oznaczałoby zgodę na zanieczyszczenie tradycyjnych odmian tej rośliny, czego skutkiem będzie zmuszenie rolników konwencjonalnych i ekologicznych do przejścia na odmiany modyfikowane genetycznie. Końcem tego procesu jest przejęcie kontroli nad uprawami przez korporacje chemiczne posiadające patenty na zmutowane rośliny, co wyraźnie widać na przykładzie Stanów Zjednoczonych czy Argentyny."

Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska powiedział: "Teoretycznie Komisja nie ma innego wyboru, jeśli zamierza przestrzegać własnego prawa dotyczącego oceny ryzyka i zasady przezorności. Jeśli jednak zezwoli na uprawę tych odmian, uginając się pod presją Komisarzy reprezentujących interesy koncernów agrochemicznych, będzie to naruszeniem prawa i najnowszych naukowych badań. Ale przede wszystkim będzie oznaczało, że Komisja bardziej dba o interesy gigantów przemysłu chemicznego niż o zdrowie ludzi i ochronę przyrody."

Greeanpeace apeluje do internautów o poparcie komisarza Dimasa. Strona na której zbierane są podpisy znajduje się pod adresem:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)