Notowania

Komisja ds. VAT chce wykazać umyślną winę urzędników w rządzie PO-PSL

Ponad setka pism z czasów PO-PSL z apelami przedsiębiorców o ukrócenie wyłudzeń podatków znalazła się w Ministerstwie Finansów. Teraz komisja śledcza chce wykorzystać je, by udowodnić umyślną winę urzędników poprzedniego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła działalność w sierpniu 2018 r.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", działającej od sierpnia komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT w latach 2007-2015 zależy na wykazaniu karnej odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za politykę fiskalną państwa za rządów poprzedników Prawa i Sprawiedliwości.

PiS złożył już zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Parafianowicza, wiceministra finansów w latach 2007-2013, który między innymi nadzorował wywiad skarbowy. Zarzucono mu nieudolną i nieefektywną walkę z mafiami podatkowymi.

Takich zawiadomień może pojawić się znacznie więcej, tym bardziej że komisja ds. VAT właśnie dostała do ręki dodatkowy atut. Chodzi o przeszło sto pism, jakie tzw. branże wrażliwe, czyli paliwowa czy stalowa wysyłały do Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy wskazywali na wielką skalę wyłudzeń podatkowych i domagali się pilnego działania rządu.

Pisma do najważniejszych urzędników państwowych, w tym premiera, ministrów finansów, gospodarki, spraw wewnętrznych czy szefa służb specjalnych wysyłały takie organizacje jak Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Polska Unia Dystrybutorów Stali, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, a nawet spółka PKN Orlen.

Jak pisze gazeta, już w 2009 roku branża stalowa o nieprawidłowościach informowała ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W jego imieniu odpowiedzieli wiceministrowie, którzy wskazywali między innymi, że "rozwiązaniem są kontrole podatkowe". Podobnie odpowiedziano branży hutniczej w 2012 roku.

Choć w obu przypadkach rząd wprowadził po pewnym czasie mechanizmy odwróconego podatku VAT, które miały przeciwdziałać wyłudzeniom podatku, przeciwny tego typu regulacjom byli wówczas... politycy opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyłudzenia podatków, komisja ds. wyłudzeń vat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2018

ch.bUszczelnienie VAtu to był pomysł ministra Szczurka (PO), tylko że wszystko zawsze długo trwa nim wejdzie w życie, dlatego dopiero za PISu widać efekty … Czytaj całość

17-10-2018

Baca z Cyperczką przemiłąNastępna komisyja od niczego konkretnego !!

17-10-2018

suwerenMOIM ZDANIEM RÓWNIE ZASADNE JEST POSTAWIENIE PRZED KOMISJĄ "WOLNYCH MEDIÓW" ORAZ W SZCZEGÓLNOŚCI REDAKTORÓW NACZELNYCH WIADOMOŚCI TVP

Rozwiń komentarze (16)