Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Komisja Europejska swoje, rząd swoje. Węgiel nie zniknie do 2050 roku

27
Podziel się:

- Przyjęta przez Komisję Europejską strategia "Czysta planeta dla wszystkich" nie oznacza, że w Polsce w 2050 r. nie będzie elektrowni węglowych - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. To właśnie w 2050 roku KE planuje osiągnąć tzw. "neutralność klimatyczną".

Minister Tchórzewski zwraca uwagę, że strategia jest "propozycją odchodzącej Komisji Europejskiej"
Minister Tchórzewski zwraca uwagę, że strategia jest "propozycją odchodzącej Komisji Europejskiej" (Przemysław Piątkowski)

- To jest propozycja odchodzącej Komisji Europejskiej. W warunkach polskich nie przewiduję, że w 2050 r. nie będzie elektrowni węglowej w Polsce. Nie przewiduję, żeby dobre instalacje mogły być zamknięte - powiedział Tchórzewski na spotkaniu z dziennikarzami, zapytany o komentarz do opublikowanej wczoraj strategii neutralności klimatycznej do 2050 r.

Minister powiedział też, że Polska jest w "głębokich rozmowach" z Komisją Europejską, konsultuje wszystkie regulacje i "nie zaskakuje" jej projektem polityki energetycznej. Zapewnił również, że co do projektu "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." jest też konsensus w rządzie.

Z kolei wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że w 2050 r. elektrownie będą mogły nadal korzystać z polskiego węgla.

Zobacz także: Zobacz też: Prądu i gazu nie zabraknie. Polska zdywersyfikowały już źródła energii

- Będziemy go mieli, planowane są inwestycje w śląskim i lubelskim zagłębiu. Prowadzone są analizy, czy jesteśmy w stanie zainwestować większe środki - wskazał.

- Możemy projektować rozwój Bogdanki. Planujemy w 2019 r. inwestycję w budowę nowej kopalni na Śląsku - powiedział także wiceminister Tobiszowski.

Przedstawiona wczoraj przez KE wizja przyszłości neutralnej dla klimatu obejmuje prawie wszystkie dziedziny polityki Unii Europejskiej i jest zgodna z celem porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatury znacznie poniżej 2°C i próba obniżenia tego wzrostu do poziomu 1,5°C.

Aby UE pozostała liderem w dziedzinie neutralności klimatycznej, musi osiągnąć to do 2050 r., uważa Komisja. Strategia nie określa wymiernych celów, ale tworzy wizję i wyznacza kierunek, podkreśliła jednocześnie.

Przedstawiony przez resort energii w ub. tygodniu projekt Polityki Energetycznej Polski przewiduje m.in. spadek udziału węgla w miksie energetycznym do 60% w 2030 r. oraz osiągnięcie 21% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(27)
joginka
4 lata temu
Elektrownie na węgiel,piece na węgiel a to dlatego ,ze boicie się gornikow.A zdrowie Polaków niszczone największym w Europie smogiem jest rządowi obojętne.To jest po prostu skandal.Ludzie umierają ,dzieci chorują ,a rząd kocha węgiel ,brak słów.To jest czysta pogarda dla społeczeństwa.
znasz bajkę o...
4 lata temu
Panie Ceglarz, o ile Chiny ograniczają emisję CO2? Nie ograniczają? No, to tymitunie ... opowiadaj bajek.
Echo
4 lata temu
Ten rząd nie robi nic aby poprawić stan powietrza! Niech nas dalej tuje czad z kominów i zabija ! Czas aby temu dać wreszcie wyraz niezadowolenia ! Jak się nie wie jak temu zapobiec to niech nie rządzi!
Mart74
4 lata temu
te wszystkie leśne dziatki z pisu pójdą w piach a my dalej będziemy oddychać syfem, żeby tylko górnikom zrobić dobrze
MarekM
4 lata temu
Wtedy będę miał 96 lat
...
Następna strona