Notowania

energetyka
29.11.2018 11:47

Komisja Europejska swoje, rząd swoje. Węgiel nie zniknie do 2050 roku

- Przyjęta przez Komisję Europejską strategia "Czysta planeta dla wszystkich" nie oznacza, że w Polsce w 2050 r. nie będzie elektrowni węglowych - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. To właśnie w 2050 roku KE planuje osiągnąć tzw. "neutralność klimatyczną".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemysław Piątkowski)
Minister Tchórzewski zwraca uwagę, że strategia jest "propozycją odchodzącej Komisji Europejskiej"

- To jest propozycja odchodzącej Komisji Europejskiej. W warunkach polskich nie przewiduję, że w 2050 r. nie będzie elektrowni węglowej w Polsce. Nie przewiduję, żeby dobre instalacje mogły być zamknięte - powiedział Tchórzewski na spotkaniu z dziennikarzami, zapytany o komentarz do opublikowanej wczoraj strategii neutralności klimatycznej do 2050 r.

Minister powiedział też, że Polska jest w "głębokich rozmowach" z Komisją Europejską, konsultuje wszystkie regulacje i "nie zaskakuje" jej projektem polityki energetycznej. Zapewnił również, że co do projektu "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." jest też konsensus w rządzie.

Z kolei wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że w 2050 r. elektrownie będą mogły nadal korzystać z polskiego węgla.

Zobacz też: Prądu i gazu nie zabraknie. Polska zdywersyfikowały już źródła energii

- Będziemy go mieli, planowane są inwestycje w śląskim i lubelskim zagłębiu. Prowadzone są analizy, czy jesteśmy w stanie zainwestować większe środki - wskazał.

- Możemy projektować rozwój Bogdanki. Planujemy w 2019 r. inwestycję w budowę nowej kopalni na Śląsku - powiedział także wiceminister Tobiszowski.

Przedstawiona wczoraj przez KE wizja przyszłości neutralnej dla klimatu obejmuje prawie wszystkie dziedziny polityki Unii Europejskiej i jest zgodna z celem porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatury znacznie poniżej 2°C i próba obniżenia tego wzrostu do poziomu 1,5°C.

Aby UE pozostała liderem w dziedzinie neutralności klimatycznej, musi osiągnąć to do 2050 r., uważa Komisja. Strategia nie określa wymiernych celów, ale tworzy wizję i wyznacza kierunek, podkreśliła jednocześnie.

Przedstawiony przez resort energii w ub. tygodniu projekt Polityki Energetycznej Polski przewiduje m.in. spadek udziału węgla w miksie energetycznym do 60% w 2030 r. oraz osiągnięcie 21% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, górnictwo, hutnictwo, klimat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2018

ExpertCo to ma być??? Do 2050 roku??? Hahahahahahah!!!!! Umre ze smiechu za 4-5 lat nie będzie śladu po unii tylko brexit bedzie skonsumowany cala … Czytaj całość

29-11-2018

MAREK.Polska jak zawsze nie może być normalna tylko po swojemu. Dla czego mnie to nie dziwi?

29-11-2018

BMFPo co kopac wegiel jesli mozemy kupowac tani gaz z USA ????

Rozwiń komentarze (27)