Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Nadzoru Finansowego chce nowych uprawnień

0
Podziel się:

Szef Komisji Andrzej Jakubiak liczy na uchwalenie odpowiednich przepisów najpóźniej do końca kadencji.

Komisja Nadzoru Finansowego chce nowych uprawnień
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Komisja Nadzoru Finansowego powinna mieć możliwość wykreślania z listy ostrzeżeń publicznych podmiotów, które sąd prawomocnie uniewinnił lub wobec których umorzono postępowanie - mówi szef KNF Andrzej Jakubiak (na zdjęciu). Liczy na uchwalenie odpowiednich przepisów do końca kadencji.

KNF prowadzi listę tzw. ostrzeżeń publicznych, czyli rejestr podmiotów, co do których ma podejrzenia, że np. prowadzą bez zezwolenia działalność wymaganą licencją, jak wykonywanie czynności bankowych. Wpisanie przed laty na tę listę spółki Amber Gold stało się początkiem afery związanej z tą firmą.

Z postulatem zmiany przepisów, aby możliwe było wykreślanie podmiotów z listy ostrzeżeń publicznych w przypadkach: odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego, umorzenia postępowania albo wyroku uniewinniającego Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wystąpił do Ministerstwa Finansów.

- Kwestią, która z naszego punktu widzenia wymaga ponownego namysłu, jest ta jak z listy ostrzeżeń publicznych wycofywać podmioty, w stosunku do których zapadł np. prawomocny wyrok uniewinniający - wyjaśnił Jakubiak.

- Dzisiaj mamy do czynienia z wieczną stygmatyzacją - jeśli ktoś jest wpisany na listę ostrzeżeń, to praktycznie na niej jest, nawet jeśli z dopiskiem o uniewinnieniu lub umorzeniu postępowania - dodał.

Dlatego, zdaniem Jakubiaka, potrzebna jest ponowna refleksja, czy w przypadkach, gdy mamy do czynienia z prawomocnym orzeczeniem władzy sądowniczej nie byłoby zasadne, aby z tej listy te podmioty móc skreślać.

Obecnie, według KNF, trwają prace nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, która ma umożliwić Komisji pozyskiwanie informacji o podmiotach podejrzewanych o działanie bez licencji. - W przypadku potwierdzenia podejrzeń skróciłoby to postępowanie karne, a tam gdzie podejrzenia nie znalazłyby potwierdzenia, nie byłoby konieczności zawiadamiania prokuratury i wpisywania podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych - wyjaśniła Komisja.

Nowelizacja przygotowywana jest na podstawie wniosków ze sprawy Amber Gold. - Chodzi o możliwość przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, które da nam większą wiedzę - tłumaczył Jakubiak.

Wyraził nadzieję, że nowelizacja dotycząca tych kompetencji oraz możliwości skreślania z listy ostrzeżeń zostanie uchwalona do końca obecnej kadencji parlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)