Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT? Cięta riposta na słowa Morawieckiego

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT? Cięta riposta na słowa Morawieckiego

Na zdjęciu Jan Grabiec Fot. Pawel Wisniewski/EAST NEWS
Na zdjęciu Jan Grabiec

Jestem ciekaw, czy komisja miałaby objąć również rok 2016, bo jeśli chodzi o ściągalność VAT, to pierwszy rok rządów PiS jest taki sam albo gorszy niż 2015 - powiedział we wtorek rzecznik PO Jan Grabiec. W ten sposób skomentował propozycję powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

W poniedziałek na antenie TV Trwam wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest za powołaniem takiej komisji.

- Obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia, inercję czy nawet indolencję wcześniejszych władz skarbowych. Można się zastanawiać, czy to jest tylko lenistwo i głupota, czy to jest coś więcej - mówił wiceszef rządu. Powiedział, że wyłudzenia VAT pozbawiły Polskę ok. 200-250 mld zł.

We wtorek w Polsat News Grabiec pytany, czy PO poprze propozycję powołania komisji, odpowiedział, że jego partia zastanowi się nad tym.

- Jestem ciekaw, czy ta komisja miałaby objąć swoją pracą również ubiegły rok - 2016, bo warto przypomnieć, że jeśli chodzi o ściągalność VAT-u, jak twierdzą ekonomiści, ten pierwszy rok rządów PiS-u jest rokiem takim samym, albo jeszcze gorszym, niż rok 2015. W związku z tym, jeśli doszło do przestępstwa, do nadużyć ze strony urzędników, to może należałoby zacząć od siebie i pan premier Morawiecki powinien wskazać, którzy urzędnicy w jego resorcie odpowiadają za wielomiliardowe starty w ubiegłym roku - powiedział.

Zobacz też: Mateusz Morawiecki dla money.pl: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy

 

 

Jak dodał, jak na razie jedyne działania, które dają szansę na zwiększenie ściągalności VAT-u, były podjęte jeszcze za czasów PO. Chodzi o wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, który pozwala organom skarbowym na wgląd w bieżącą działalność firm i reagowanie na próby wyłudzenia VAT.

- Ale to jest reforma przygotowywana przez lata przez ubiegły rząd, wprowadzona przez poprzedni rząd, której tylko finał miał miejsce w roku 2015 i 2016. I rzeczywiście ta reforma powinna przynieść w tym roku skutki w postaci zwiększenia wpływów z VAT-u - powiedział Grabiec.

- Nie wiem, czym miałaby się zajmować ta komisja śledcza, ale mam wrażenie, że wyłącznie biciem piany politycznej. Być może komisja ds. Amber Gold, być może speckomisja ministra Jakiego ds. reprywatyzacji w Warszawie to za mało i trzeba znaleźć jeszcze coś, żeby kamieniem rzucić w opozycję polityczną - dodał.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wilhelm tell
2017-09-03 15:32
Fajny cytat Grabca! Cyt: Ale to jest reforma przygotowywana przez lata przez..... "ubiegły" rząd, wprowadzona {czytaj: aby legalnie kraść} przez poprzedni rząd, "której tylko finał miał miejsce w roku 2015 i 2016. I rzeczywiście ta reforma powinna przynieść w tym roku skutki w postaci zwiększenia pwpływów z VAT-u, powiedział Grabiec- koniec cytatu! Czy ten Grabiec myśli, że Polacy mają tak jak on siano w głowie? Wystarczy tylko prześledzić ile kontroli na drogach było przedtem a ile jest teraz!? A na koniec, na opozycję nie trzeba rzucać kamieniami, gdyż ona już sama na wzór Nowoczesnej i Kodu, wykończyła się totalnie! Jeszcze trochę a pozostanie już po nich tylko smród!
marek
2017-08-09 16:35
co to za bełkot dostałaś się do spirytusu przemysłowego ?
roza
2017-08-09 13:14
Grabiec i co z tego ! 8 lat 500mld powinniście być za kratami ? ile polaków zmarło z braku tych środków w szpitalach !
Pokaż wszystkie komentarze (380)