Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa komisja śledcza? Chcą rozliczyć rząd PO-PSL za wyprowadzane miliardy

321
Podziel się

Wniosek w tej sprawie Kukiz'15 ma zgłosić na jesieni.

Nowa komisja śledcza? Chcą rozliczyć rząd PO-PSL za wyprowadzane miliardy
(M. Śmiarowski/KPRM)
bDXWrazV

Przez lata przymykano oko na setki miliardów złotych wyprowadzonych z budżetu państwa - tak o rządach PO-PSL wypowiedział się poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. Tą sprawą miałaby się zająć specjalna komisja śledcza. Wniosek o jej powołanie ma trafić do Sejmu po wakacjach.

- Uważamy, że okres rządów PO-PSL trzeba rozliczyć nie tylko politycznie, ale musi przede wszystkim mieć znaczenie odpowiedzialność urzędnicza - powiedział Marek Jakubiak. - Pytanie, które nas interesuje, a szczególnie mnie, jako przedsiębiorcę, to co się takiego działo przez tyle lat, kto z odpowiedzialnych polityków odpowiadał za to, że przymykano oko na to, że setki miliardów złotych było wyprowadzanych z budżetu za pomocą karuzel czy innych optymalizacji podatkowych.

Poseł podaje przykład rządów PiS, który skutecznie walczy ze złodziejstwem, o czym świadczyć mają ostatnie dane. W lipcu resort finansów poinformował, że w okresie styczeń - czerwiec odnotowano wzrost dochodów z VAT w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku o 28,1 proc., czyli o około 17,6 mld zł.

bDXWrazX

Głównie z tego powodu po półroczu dochody budżetowe były o 5,9 mld zł wyższe niż wydatki. Tym samym pierwszy raz od 27 lat mamy nadwyżkę budżetową.

- Widzimy, jak w tej chwili wyglądają wpływy z VAT i że one rosną bez żadnej innej przyczyny, poza tą, że skrupulatnie jest to pilnowane, że system został uszczelniony. Czyli można było - wskazuje Jakubiak.

Zobacz także: Luki w systemie podatkowym. Roczne straty: 90 mld zł

Poseł wskazał, że obecnie posłowie Kukiz'15 wykorzystują okres wakacyjny i pracują nad wnioskiem w sprawie powołania komisji śledczej.

bDXWraAd

- Na jesieni zapewne będziemy wnioskowali o komisję śledczą w tym zakresie, bowiem nie można sobie tego odpuścić. To są setki miliardów złotych wydrenowanych. Z tego powodu były m.in. wyższe podatki - mówi.

Jakubiak wyraził jednocześnie nadzieję, że wniosek Kukiz'15 zostanie poparty przez pozostałe kluby parlamentarne. Bo, jak twierdzi, "wszystkim powinno zależeć na tym, również PO powinno zależeć, żeby wyjaśnić tę sprawę, sprawę odpowiedzialności".

bDXWraAy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(321)
Andrzej (rebe...
4 lata temu
Wystarczy sąd dorażny z prawem konfiskaty majątku i orzekaniem kary pozbawienia wolności z dożywociem włącznie
zxz
4 lata temu
Pięknie . Złodziei nieudaczników z PO-PSL trzeba ścigać za okradanie budżetu państwa. Za setki miliardów zł. nie miliony. Kasta złodziei. V-ce premier M. Morawiecki powiedział, iż,, to sądy przyczyniły sie do okradania panstwa"{. Brawo Kukiz-15.
OLO195312
4 lata temu
A moze by tak zapytac polskich pracodawcow skad maja pieniadze na placenie pod tak zwanym stolem a potem jest lament przechodzacych na emeryture ze maj a najnizsza to tez jest ogromna wina wszystkich rzadow lacznie z obecnym ktory tak bardzo dba o polskiego robotnika ,powie nie jeden ze nie trzeba bylo sie na to godzic. Tylko niech zaowarzy ze w takim przypadku niema dla takich ludzi zadnej pracy .POZDRAWIAM WSZYSTKICH EMERYTOW NA GLODOWEJ EMERYTURZE
bDXWraAz
tarka
4 lata temu
Jestem za!! Ale, czy w Polsce urzędnik odpowiada za cokolwiek?? Powinno się przywrócić ustawę z 30 stycznia 1920 roku "o odpowiedzialności urzędniczej'. Korupcja, niegospodarność? 15 lat więzienia do kary śmierci. I będzie ok. Ale nie obejmie już przestępców z PO . AKT PRAWNY separator Ustawa z dnia 30 stycznia 1920 r. w przedmiocie odpowiedzialności urzędników za przestępstwa popełnione z chęci zysku.
Suweren
4 lata temu
Może by tak dołączyć do komisji sprawę SKOKÒW senatora Góreckiego?
...
Następna strona