Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska ułatwia wypłatę pomocy rolnikom

0
Podziel się:

W powodzi ucierpiało 52 tys. gospodarstw.

Komisja Europejska ułatwia wypłatę pomocy rolnikom
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie pomocy poszkodowanym przez powódź rolnikom bez konieczności zaliczenia jej do tzw. pomocy de minimis - poinformowało biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

Pomoc de minimis to każde wsparcie udzielone ze środków publicznych. Są to dotacje, pożyczki, kredyty, gwarancje, poręczenia, ulgi i zwolnienia podatkowe, zaniechanie poboru podatku, odroczenie płatności lub rozłożenie na raty płatności podatku, umorzenie zaległości podatkowej oraz inne formy wsparcia, które w jakikolwiek sposób uprzywilejowują ich beneficjenta w stosunku do konkurentów.

Rolnikom można udzielić pomocy w wysokości *7,5 tys. euro *na trzy lata.
Jak wyjaśnia Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu rolnictwa, program pomocy rolnikom, który został przyjęty przez Radę Ministrów 1 czerwca (a obowiązuje od 15 czerwca), zakłada m.in. udzielanie kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z powodzią i innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Kredyty te oprocentowane są obecnie w wysokości 2 proc. w skali roku.

W ramach pomocy przewidziane jest także odraczanie terminu płatności składek, rozkładania ich na dogodne raty, a także umarzania w całości lub części bieżących składek. Dotyczy to ubezpieczenia w KRUS oraz sprzedaży i dzierżawy gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą zastosować ulgi w podatku rolnym za 2010 r.

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że poszkodowani przez powódźdostaną ponadto jednorazowy zasiłekw wysokości: 2 tys. zł dla rodzin rolniczych prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni do 5 ha albo dział specjalny produkcji rolnej, lub 4 tys. zł dla rodzin rolniczych prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 5 ha.

Jest to pomoc, którą otrzymają rolnicy niezależnie od pomocy rządowej, która przewiduje wsparcie w wysokości do 6 tys. zł dla zalanego gospodarstwa. Pieniądze będą przekazywane przez ośrodki pomocy społecznej.

Przy przyznawaniu zasiłku nie będzie przeprowadzany wywiad środowiskowy i nie będzie brana pod uwagę wysokość dochodów. Pieniądze będą mogli dostać ci rolnicy, których straty oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów wyniosą średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Planowana wysokość pomocy dla gospodarstw rolnych ze środków budżetu państwa może wynieść łącznie we wszystkich formach 200 mln złotych.

Według resortu rolnictwa, w wyniku powodzi ucierpiało 52 tys. gospodarstw, zalanych zostało 472 tys. hektarów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)