Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Komornik nagra czynności egzekucyjne. Łatwiej będzie się na niego poskarżyć

45
Podziel się:

W 2017 r. do sądów rejonowych wpłynęło ponad 63 tys. skarg na czynności komorników. Większość nie uwzględniono z powodu braków formalnych. Wkrótce nie tylko ich składanie, ale i udowodnienie ewentualnych naruszeń będzie prostsze.

Komornik nagra czynności egzekucyjne. Łatwiej będzie się na niego poskarżyć
(EAST NEWS)

Trwają prace nad określeniem zasad nagrywania czynności komorniczych. Rejestrowanie przebiegu egzekucji ma chronić obie strony. Jeśli dojdzie do naruszeń ze strony komornika, dłużnik łatwiej je udowodni. Jeśli aktu agresji dopuści się dłużnik, to komornik będzie miał trwały tego dowód. O pracach nad aktami wykonawczymi do ustawy o komornikach informuje "Rzeczpospolita".

Komornicy będą musieli nabyć urządzenia rejestrujące obraz z własnych środków, a zainteresowany będzie mógł zapoznać się z nagraniem wyłącznie w kancelarii. Nagrywanie czynności nie będzie zwalniało komorników z konieczności sporządzenia pisemnego protokołu.

Aktualnie w Polsce działa 1717 komorników.

Zobacz także: Polacy zgłaszają za mało upadłości konsumenckich

Określenie zasad rejestracji czynności to nie jedyna nowość, jaka wkrótce pojawi się w przepisach regulujących egzekucję. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wyjść naprzeciw potrzebom dłużników, którzy mają zastrzeżenia do działań komorników. W 2017 r. do sądów rejonowych wpłynęły 63 053 skargi, ale aż 80 proc. pozostawiono bez rozpatrzenia z powodu uchybień formalnych.

Ma to zmienić jednolity formularz, który będzie udostępniany nieodpłatnie w kancelariach komorniczych i budynkach sądów. Ze strony Ministerstwa będzie można pobrać wersję elektroniczną.

Skarżący będzie mógł domagać się uchylenia lub zmiany zaskarżonej czynności.

Można się spodziewać, że po wejściu w życie przepisów wykonawczych i ujednoliconego formularza wzrośnie liczba skarg na przeprowadzone czynności. Na komorników zostanie nałożony obowiązek pouczenia dłużnika o możliwości jej złożenia – co więcej, komornicy będą wręczali dłużnikowi urzędowy formularz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
Ed
4 lata temu
Ale dalej jest dowolność, bo nie ma obowiązku składania skarg tylko na urzędowym formularzu. Można składać tez na zwykłej kartce. Ciekawy jestem tego eksperymentu. Co ludzie wybiorą? Formularz czy kartkę.
StAAbrA
4 lata temu
Ubeckie sądy III Żydo-RP - do spółki z agenturą , państwowymi szmalcgojami i elementem kryminalnym - wyprodukowały w POlsce kilkadziesiąt milionów dłużników ... Trzeba , te wszystkie "wyroki" unieważnić ...
W temacie
4 lata temu
Cha Cha Cha. Poczytajcie wzór tego formularza. Na pewno przeciętny Janusz, czy Grażynka go wypełnią.
btea
4 lata temu
najlepiej niech nikt nikomu nie płaci. Chronimy złodziei
Ponadnormatyw...
4 lata temu
Komornicy to święte krowy, prawo powinno pozwalać na procentowe wynagrodzenie ,a nie jak w naszym przypadku, komornik napchał w swoją gębę to co niby mu się należy, następnie pomylił się i częśc naszych pieniedzy pomyłkowo /czego się nie wypiera/ przelał na konto osoby nieuprawnionej . Efekt jest taki ,że z 12 tysięcy dostaliśmy nie całe 700 złotych w ciągu ponad roku ,a o zwrot od komornika za popełniony bład musimy sie sądzić prawie rok i na razie efektów nie widać. Chory kraj i nic poza tym.
...
Następna strona