Notowania

bronisław komorowski
14.06.2011 12:35

Komorowski chce cięć w administracji

Zapewniła o tym dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDLk)

Prezydent _ był i jest zwolennikiem ograniczania nadmiernie rozbudowanej administracji i poszukiwania skutecznych - niekoniecznie ustawowych - rozwiązań w tym zakresie _ - powiedziała dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Odniosła się w ten sposób do wtorkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który podzielił zastrzeżenia prezydenta do ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i uznał, że ustawa nie może wejść w życie. Ustawa zakładała zwolnienie 10 proc. pracowników.

Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że w ocenie prezydenta niektóre przepisy tej ustawy budziły _ istotne wątpliwości _ co do ich konstytucyjności i w związku z tym Bronisław Komorowski uznał za właściwe skierowanie ustawy do TK. - _ Prezydent, stojąc na straży konstytucji, uważał, że jest to rozwiązanie słuszne _ - dodała.

_ - Prezydent Bronisław Komorowski konsekwentnie jednak był i jest zwolennikiem ograniczania nadmiernie rozbudowanej administracji i poszukiwania skutecznych rozwiązań - niekoniecznie ustawowych - w tym zakresie _ - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek.

Na początku roku prezydent we wniosku do TK o zbadanie konstytucyjności ustawy podniósł, że obejmuje ona m.in. urzędników mianowanych i korpus służby cywilnej, co może być sprzeczne m.in. z konstytucyjną zasadą zaufania do państwa. Trybunał podzielił stanowisko prezydenta w tym zakresie, a w pozostałym skargę umorzył.

W ustnym uzasadnieniu wyroku TK wytknął ustawodawcy m.in. to, że nie określił jasno celów racjonalizacji, nie zawarł w ustawie niezbędnych wytycznych, co mogło skutkować nadmierną swobodą i arbitralnym doborem przy redukcji zatrudnienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t136051.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ciecia;w;urzedach;w;tk;prezydent;gora,141,0,800653.html) Cięcia w urzędach w TK. Prezydent górą? To pierwsza ustawa przygotowana przez rząd Donalda Tuska, której prezydent nie podpisał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t94085.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/janukowycz;zwalnia;200;urzednikow,169,0,807081.html) Janukowycz zwalnia 200 urzędników Żaden ze zwolnionych nie będzie bezrobotny, ponieważ wszyscy zostaną przyjęci na inne stanowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t134465.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rzad;jednak;tnie;zaczal;od;ministerstw,62,0,789566.html) Rząd jednak tnie. Zaczął od ministerstw Donald Tusk polecił ministrom, aby zaczęli zwalniać pracowników poszczególnych resortów.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz