Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski wyznaczył kierunki modernizacji armii

0
Podziel się:

To przedsięwzięcie konieczne, by nie zostać w tyle za innymi - powiedział prezydent.

Komorowski wyznaczył kierunki modernizacji armii
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Budowa własnych, narodowych zdolności obronnych to nasz główny obowiązek - przekonywał dziś prezydent Bronisław Komorowski z okazji święta Wojska Polskiego. Ocenił, że potrzebna jest polska obrona powietrzna będąca fragmentem ogólnonatowskiego systemu. Jego zdaniem modernizacji armii będzie sprzyjać to, że główne ośrodki władzy państwowej pochodzą z tego samego środowiska.

Prezydent, w przemówieniu wygłoszonym przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, mówił, że wspominając wiktorię w bitwie warszawskiej 1920 r., słusznie pamiętamy o sile ducha i morale, które były jednym z fundamentów tamtego sukcesu. Zwrócił uwagę też na inne źródła zwycięstwa: skupienie całego narodu wokół odbudowy sił zbrojnych i obrony niepodległości, pomoc sojuszników, wysokie kwalifikacje kadry oficerskiej, a najwięcej miejsca poświęcił odpowiedniemu uzbrojeniu i wyposażeniu ówczesnej armii.

_ - Pod wieloma względami to nowoczesne jak na tamte czasy wyposażenie miało obok siły ducha decydujące znaczenie dla ostatecznego wyniku wojny _ - mówił Komorowski. Przypominał lotników, którzy uzyskali zdecydowaną przewagę w powietrzu, czołgi, które _ siały wśród bolszewików strach i panikę _, oraz _ rewelacyjny polski wywiad, a w jego ramach - supernowoczesny jak na tamte czasy system podsłuchu i dekryptażu _.

Obecnie - przekonywał Komorowski - stale musimy zadawać sobie pytanie, czy współcześni Polacy w stopniu wystarczającym mierzą swoje bezpieczeństwo, przymierzając sprawdzoną w 1920 r. _ matrycę zwycięstwa _. - _ Budowa własnych, narodowych zdolności obronnych, to nasz główny obowiązek wobec ojczyzny, a także wobec NATO, bo własny system obronny będzie zawsze podstawą gwarancji naszego bezpieczeństwa i częścią siły sojuszu jako całości _ - argumentował prezydent.

_ - Są jeszcze przed nami wielkie zadania do podjęcia, zadania ważne dla naszego polskiego bezpieczeństwa. To m.in. unowocześnienie i usprawnienie systemu dowodzenia, systemu szkolnictwa wojskowego, to wyposażenie Marynarki Wojennej w nowoczesne, przystosowane do obrony polskiego wybrzeża okręty. Ale przede wszystkim to nowoczesny system obrony przed atakiem z powietrza. Potrzebna jest nasza, polska tarcza, będąca jednocześnie fragmentem wielkiego, ogólnonatowskiego systemu _ - powiedział Komorowski.

Przyznał, że jest to przedsięwzięcie kosztowne, ale jednocześnie konieczne. Jak mówił w niedawno szef MON Tomasz Siemoniak koszt programu obrony powietrznej resort szacuje na kilkanaście miliardów złotych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m208366.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;program;dla;zbrojeniowki;we;wrzesniu,246,0,1117174.html) *Oto nadchodzące zmiany dla zbrojeniówki * Program dla zbrojeniówki ma być koncepcją niezależną od strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012, którą przyjął rząd w sierpniu 2007 roku. Zdaniem prezydenta to przedsięwzięcie powinno być finansowane w ramach budżetu obronnego, rosnącego z roku na rok dzięki wzrostowi PKB, a nie w oparciu o dodatkowe pieniądze. - _ Jest to do udźwignięcia, gdyż definitywne zakończenie misji militarnej w Afganistanie przyniesie istotne oszczędności _ - ocenił Komorowski. Jak mówił prezydent, misja ta kosztowała Polskę prawie 5 mld zł w ciągu kilku lat. Prezydent przypomniał, że dzięki ustawowemu powiązaniu środków na obronność na poziomie
1,95 proc. PKB m.in. kupiono nowoczesne samoloty wielozadaniowe i transportowe, systemy przeciwpancerne i transportery opancerzone.

Komorowski powiedział, że budowa tarczy jest niezbędna, bo bez ochrony przed atakiem z powietrza wydatki na modernizację wojska _ mogą okazać się bezużyteczne, krótkotrwałe w godzinie zagrożenia _. - _ To przedsięwzięcie konieczne, by nie zostać w tyle za innymi. To przedsięwzięcie konieczne, by mniej się obawiać pomruków niezadowolenia z tytułu naszego zaangażowania w umacnianie bezpieczeństwa własnego, w siłę całego całości Sojuszu Północnoatlantyckiego czy też bezpieczeństwo naszego amerykańskiego sojusznika _ - argumentował prezydent.

Pytał też, kiedy - jak nie teraz - budować obronę powietrzną, skoro można mówić o pełnej jedności pomiędzy najważniejszymi organami władzy państwowej - prezydentem, rządem i MON. - _ Dzisiaj traktowanie serio matrycy, wzorca zwycięstwa w 1920 r. to utrzymanie jednoznacznego kierunku ku nowoczesności polskich sił zbrojnych _ - podsumował Komorowski.

Do narodowych aktywów w dziedzinie bezpieczeństwa prezydent zaliczył członkostwo w NATO i UE oraz trwający od ponad 20 lat wzrost gospodarczy. Zaznaczył też, że największą wartość każdego wojska stanowią żołnierze, dlatego - podkreślił prezydent - _ pragniemy okazać wdzięczność i szacunek, zaufanie także współczesnym żołnierzom polskim _. Prezydent dziękował im wszystkim za służbę, szczególnie uczestnikom misji zagranicznych, przede wszystkim afgańskiej.

Warszawiacy zgromadzeni w południe wokół pl. Piłsudskiego obejrzeli uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W ramach uroczystości poległych żołnierzy uczczono apelem pamięci i salutem 12 wystrzałów armatnich. Na płycie grobowca delegacje złożyły też wieńce, a na koniec odbyła się defilada, po której pododdziały piesze i kawaleryjskie przemaszerowały Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Do wieczora w stolicy będzie trwał festyn żołnierski.

Czytaj więcej w Money.pl
Dogadali się w sprawie reformy armii W ocenie Bronisława Komorowskiego, obecnie dowództwo wojskowe jest zbyt rozbudowane i zbyt drogie.
Armii ubędzie 14 generałów Prezydent Bronisław Komorowski nadał stopnie generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom.
Projekt za 15 mld zł uratuje polską zbrojeniówkę? W zgodnej opinii ekspertów Polska potrzebuje tarczy antyrakietowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)