Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompanię Węglową sparaliżuje strajk

0
Podziel się:

Prawie wszyscy górnicy opowiedzieli się za przerwaniem pracy. Na razie na jeden dzień.

Kompanię Węglową sparaliżuje strajk
(PAP/Łukasz Szostek)

Strajk we wszystkich kopalniach należących do Kompanii Węglowej jest już praktycznie przesądzony. Związki zawodowe zdecydowały, że jeśli w ciągu niespełna dwóch tygodni nie dojdzie do porozumienia z zarządem firmy, 20 września odbędzie się strajk ostrzegawczy.

_ - Po nim nastąpią kolejne - _ zapowiedział szef górniczej _ Solidarności _ Dominik Kolorz.

POSŁUCHAJ DOMINIKA KOLORZA:

Zdaniem Kompanii Węglowej, strajk będzie nielegalny. Dominik Kolorz podkreśla jednak, że zarząd nie jest od ferowania wyroków, czy coś jest zgodne z prawem czy nie.


POSŁUCHAJ DOMINIKA KOLORZA:

Komitet protestacyjno-strajkowy podkreśla, że cały czas jest otwarty na rozmowy. Związkowcy zdecydowali się więc poprosić wojewodę śląskiego, by wpłynął na wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i namówił go na udział w rozmowach.

Zarząd KW uważa, że tylko pierwszy postulat - płacowy - może być przedmiotem sporu zbiorowego, dlatego ewentualny strajk będzie nielegalny. Związki odpowiadają, że o tym może rozstrzygać tylko sąd.

Poprzednio kopalnie KW stanęły na dobę w grudniu 2007 r., z powodu sporu płacowego. W 2003 r. 24-godzinny strajk objął trzecią część wszystkich kopalń, głównie KW. Górnicy protestowali wtedy przeciwko planom restrukturyzacji górnictwa.

Jak mówi rzecznik KW Zbigniew Madej, każda doba strajku oznaczałaby dla KW ok. 40 mln zł strat - to utracone przychody ze sprzedaży węgla oraz koszty stałe, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy kopalnie pracują, czy nie. Dobowy ubytek w wydobyciu sięgnąłby 160-170 tys. ton węgla, zdezorganizowana byłaby wysyłka węgla do klientów.

W ostatnich latach w podobnych głosowaniach związkowcy zawsze uzyskiwali ponad 90-procentowe poparcie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t92452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zarzad;do;gornikow;latwo;burzyc;trudniej;budowac,80,0,667728.html) Zarząd do górników: łatwo burzyć, trudniej budować Związki z Kompanii Węglowej szykują się do referendum strajkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t74804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;ubieglym;roku;gornictwo;poradzilo;sobie;z;kryzysem,65,0,655425.html) W ubiegłym roku górnictwo poradziło sobie z kryzysem Spółki węglowe opracowały i wdrożyły programy oszczędnościowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)