Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komunikacja miejska w Częstochowie. Na ulice wyjechało 40 autobusów hybrydowych

Komunikacja miejska w Częstochowie. Na ulice wyjechało 40 autobusów hybrydowych

Autobus Solbus Solcity 12 w podstawowej wersji Fot. Muri/wikimedia (CC BY-SA 4.0)
Autobus Solbus Solcity 12 w podstawowej wersji

Nowoczesne autobusy hybrydowe - z napędem gazowym i elektrycznym - od początku roku wożą mieszkańców Częstochowy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) kupiło 40 pojazdów Solbus, a w piątek oficjalnie je zaprezentowano.

Zakup 25 krótkich i 15 przegubowych autobusów wyprodukowanych przez firmę Lider Trading był możliwy dzięki wygranemu konkursowi i dotacji w wysokości 66 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu ,"Gazela".

Nowe pojazdy MPK są wyposażone w innowacyjny system napędowy, łączący technologię napędzania gazem sprężonym CNG z energią elektryczną, odzyskiwaną z hamowania dzięki "superkondensatorom" na dachu. Takie rozwiązanie docelowo pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 850 ton rocznie.

,,Możemy pochwalić się technologią, której nie ma jeszcze nikt inny. A co ważne, na same autobusy ani miasto, ani spółka nie wydały ani grosza. My ponieśliśmy jedynie koszty ich obsługi i przygotowania do pracy" - powiedział podczas piątkowej prezentacji autobusów w Częstochowie prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Zapewnił, że nowy nabytek nie wiąże się z podwyżką cen biletów.

Aby umożliwić tankowanie hybryd, na terenie zajezdni zbudowano tymczasową stację z gazem CNG. W przyszłości ma powstać nowy, ogólnodostępny punkt tankowania.

Dzięki nowym "hybrydom" z ruchu systematycznie wycofywane będą stare autobusy. Docelowo gazowo-elektryczne pojazdy mają stanowić jedną trzecią całego taboru autobusowego, wykorzystywanego codziennie przez MPK.

Zobacz też: Tylko Warszawę stać na utrzymanie metra

 


 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jerry
176.101.128.* 2016-01-09 00:31
bzdury....to badziewie ciągle się psuje....dziś stały dwie w Alejach NMP...czym tu się chwalić???