Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koncerty i fajerwerki. Oto największe imprezy sylwestrowe w Polsce

0
Podziel się:

Największe zabawy pod chmurką kosztują kilkanaście milionów złotych. Sprawdź, co nas czeka.

Koncerty i fajerwerki. Oto największe imprezy sylwestrowe w Polsce
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bESmexkl

Największy w Polsce pokazy fajerwerków i koncerty. W Warszawie impreza sylwestrowa odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego. Duże, plenerowe imprezy zaplanowano też we Wrocławiu, Krakowie, Gdyni, Bydgoszczy i Toruniu. Tylko jedna impreza to wydatek od kilkuset tysięcy do nawet 5 milionów złotych. Jak się szacuje na ulicach będzie się bawić kilkaset tysięcy Polaków. Wszędzie trwają intensywne przygotowania.

Impreza pt. _ Wystrzałowy Narodowy _ zakończy się o 1.30. Prawie kwadrans potrwa pokaz fajerwerków, na który przygotowano 2500 bomb pirotechnicznych kulowych i cylindrycznych. Szerokość efektów na niebie obejmie ok. 500 m.

Wieczorem wystąpią: DJ Fafaq, Poparzeni Kawą Trzy, Afromental i John Newman, a po północy także T.Love i Big Cyc. Do obsługi koncertu zapewniono 50 ton sprzętu nagłaśniającego, w tym 220 kolumn, 110 wzmacniaczy o mocy 12 kW każdy, a także 600 masztów oświetleniowych i ponad kilometr konstrukcji aluminiowych.

bESmexkn

W skład zabezpieczenia medycznego imprezy wchodzą dwa zespoły specjalistyczne ratownictwa medycznego i dwa zespoły podstawowe. Będzie też punkt pomocy medycznej i patrole ratownicze.

Po prawej stronie sceny powstanie strefa dla osób niepełnosprawnych. Pomieści ona ok. 20 osób z opiekunami. Organizator rekomenduje dojazd do tej strefy od strony Wybrzeża Szczecińskiego - ulicą Siwca.

Z kolei przy wejściu w pobliżu sceny - od strony al. Zielenieckiej - znajdzie się strefa dla zagubionych dzieci, a przy wejściu od strony ul. Targowej - depozyt, w którym będzie można przechować rzeczy, które nie są dopuszczone na terenie imprezy masowej (m.in. broń, parasolki z metalową końcówką, wyroby pirotechniczne i napoje, w tym alkoholowe, w opakowaniach szklanych, plastikowych i puszkach).

Imprezie będą towarzyszyć ograniczenia w ruchu samochodów w okolicy Stadionu Narodowego. Od godz. 21 do godz. 3 wyłączony będzie ruch tramwajowy w Al. Zielenieckiej. Tramwaje 7, 8 i 22 będą jeździć objazdami.

bESmexkt

Na imprezę będzie można dojechać autobusami specjalnej linii 280 (Metro Ratusz Arsenał - Dw. Wschodni Lubelska), które będą kursować od godz. 18 do 23.50 i tramwajami dodatkowej linii 77 (pl. Narutowicza - Wiatraczna), które będą jeździć w godz. 20-23.50. Pojawią się też dodatkowe kursy linii 509.

O godz. 23.20 zamknięty zostanie przystanek PKP Warszawa Stadion, a pociągi między Dworcem Wschodnim i Dworcem Zachodnim - do godz. 3 - będą jeździć przez Dworzec Centralny, z pominięciem przystanków: Ochota, Śródmieście, Powiśle i Stadion. O godz. 23.50 (na ok. pół godziny) zostanie wstrzymany ruch pociągów między Warszawą Centralną a Warszawą Wschodnią.

W godz. 23.30 - 3 zamknięte dla samochodów będą Al. Zieleniecka i most Poniatowskiego. Autobusy linii 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24 oraz N72 zostaną skierowane na trasy objazdowe, a tramwaje linii 7, 8, 9, 22, 24 i 77 będą dojeżdżały tylko do pętli na pl. Starynkiewicza.

Linia 280 ponownie będzie kursować od godz. 0.15 - na trasie al. Zieleniecka - Metro Ratusz Arsenał. Pojawią się też linie 902 (Wybrzeże Szczecińskie - Dw. Centralny) i 903 (al. Zieleniecka - Bródno-Podgrodzie) i dodatkowe kursy linii 509.

bESmexku

Metro będzie kursować co 15 minut przez całą noc. Całą noc będą jeździć również tramwaje 9, 23, 26 i 35 i autobusowy 507. Częściej będą jeździć niektóre linie nocne, a z dworca Warszawa Wschodnia pojadą się dodatkowe pociągi.

Jak informuje stołeczny ratusz, możliwe jest również zamknięcie alei i mostu Poniatowskiego - od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle'a - oraz Mostu Świętokrzyskiego, gdyby chciały się nimi przemieszczać duże grupy osób.

Impreza sylwestrowa będzie kosztować miasto 3 mln zł. W ubiegłych latach na imprezy na pl. Konstytucji miasto przeznaczało 3,2-3,5 mln zł, drugie tyle wykładała telewizja Polsat. Tym razem partnerem jest grupa Eurozet.

Wrocław w rytmie disco w Rynku

W rytm przebojów muzyki disco z lat 70. i 80. będą bawić się uczestnicy zabawy sylwestrowej na wrocławskim rynku. Na scenie pojawią się m.in. Edyta Górniak, Kora, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki oraz Ray Wilson - ostatni wokalista zespołu Genesis. Organizatorem imprezy sylwestrowej jest Program Drugi TVP oraz wrocławski magistrat.

bESmexkv

Na czas imprezy wrocławski Rynek zostanie ogrodzony, a uczestnicy będą wpuszczani trzema bramkami - od ul. Oławskiej, Kuźniczej oraz placu Solnego. Na teren zabawy nie będzie można wnosić alkoholu, niebezpiecznych przedmiotów oraz artykułów pirotechnicznych. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy będzie czuwać policja, straż miejska oraz grupa ochroniarzy.

Zabawa sylwestrowa rozpocznie się o godz. 20 i będzie transmitowana w Programie Drugim TVP. Na scenie wystąpią przede wszystkim polscy artyści. Wrocławianie będą bawić się przy utworach wykonywanych przez Edytę Górniak, Justynę Steczkowską czy Korę. Na scenie pojawi się również zespół Kombi, Zbigniew Wodecki, Izabela Trojanowska czy grupa VOX.

We Wrocławiu wystąpią również Ray Wilson - ostatni wokalista zespołu Genesis oraz Midge Ure - były gitarzysta i wokalista brytyjskiej grupy Ultravox. Od wtorku rano na ulicach bezpośredni sąsiadujących z wrocławskim rynkiem wprowadzony zostanie zakaz parkowania.

bESmexkw

_ _ Kraków - miasto żywiołów _ _

Pod takim hasłem odbędzie się sylwestrowa zabawa na Rynku Głównym. Wystąpią m.in. Perfect, Lady Pank, Agnieszka Chylińska, Andrzej Piaseczny, Brodka, Natalia Kukulska, Tatiana Okupnik, Czesław Śpiewa, Wilki i Feel.

Na scenie, która stanie między Sukiennicami a Ratuszem, wystąpią także: Mrozu, Dawid Podsiadło, Ewelina Lisowska, Future Folk oraz finaliści i uczestnicy programów telewizyjnych _ X Factor _ i _ Mam Talent _. Efekty świetlne i projekcje wizualne towarzyszące wykonawcom oraz kolory kostiumów artystów będą dostosowane do tematyki czterech żywiołów.

Scena o wymiarach 40 m na 16 m z czteroma wybiegami, z których najdłuższy będzie mieć 15 m, będzie największą w historii sylwestra na krakowskim Rynku. Sylwestrowa zabawa, którą poprowadzą Patrycja Kazadi, Agnieszka Szulim, Olivier Janiak i Marcin Prokop, rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do godz. 1.30. O północy zamiast fajerwerków będzie pokaz laserów.

_ W Krakowie wystąpi 30 artystów, w tym największe polskie gwiazdy. Dzięki znalezieniu poważnego partnera - TVN - sylwester w Krakowie będzie naprawdę dużym widowiskiem z rozmachem. Robimy wszystko, by był też bezpieczny _ - powiedziała PAP dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Na terenie imprezy nie będzie można kupić alkoholu, nie będzie go też można wnieść, podobnie jak sztucznych ogni i szklanych butelek. Bramki bezpieczeństwa zostaną ustawione u zbiegu ulic: Sławkowskiej i Szczepańskiej, św. Anny i Wiślnej, u wylotu Szewskiej i na Rynku w okolicach ul. św. Jana.

Imprezę zabezpieczać będzie pięć karetek pogotowia, wóz strażacki, a nad bezpieczeństwem jej uczestników czuwać będzie 200 ochroniarzy, ok. 250 policjantów i ok. 120 strażników miejskich.

Sylwestra z krakowskiego Rynku będzie transmitować telewizja TVN. Cześć wywiadów z gwiazdami będzie się odbywać w podziemiach Rynku, widzowie będą mogli zobaczyć jedną z atrakcji miasta - trasę turystyczną, będącą oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Organizatorami sylwestra są gmina miejska Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i TVN. Koszt imprezy to ok. 5 mln zł, z czego miasto zapłaci ponad 1 mln zł. W związku z zabawą od godz. 18 zamknięte zostaną ulice: Bracka od skrzyżowania z ul. Gołębią w stronę Rynku Głównego oraz ul. św. Jana od skrzyżowania z ul. św. Tomasza, także w stronę Rynku Głównego. Na czas imprezy staną się one drogami ewakuacyjnymi. Przez cały czas trwania imprezy ul. Szewska będzie ulicą jednokierunkową dla ruchu pieszego (na odcinku od Rynku Głównego do skrzyżowania z ul. Jagiellońską), nie da się nią dojść pod scenę, ma ona służyć wyłącznie tym, którzy będą chcieli opuścić Rynek.

We wtorek od godz. 10 obowiązywał będzie zakaz parkowania na ulicach: św. Anny, Wiślnej, Szczepańskiej, Brackiej oraz św. Jana. Aby ułatwić powrót do domów od północy do godz. 2.30, co 15 minut, kursować będą nocne tramwaje i autobusy 62, 64, 69, 608, 610, 904, a co 30 minut - m.in. autobusy 601, 618, 605, 637.(szczegółowe informacje na stronie www.sylwester.krakow.pl ).

#

W Gdyni w samym centrum

30 wykonawców m.in. Blue Cafe, Budka Suflera, Enej, Krzysztof Krawczyk, Maciej Maleńczuk, Papa D., Pectus, Maryla Rodowicz, Sylwia Grzeszczak, Stachursky i Urszula, wystąpi na koncercie sylwestrowym organizowanym przez telewizję "Polsat" i władze Gdyni.

Jak poinformowała rzecznik prasowy prezydenta Gdyni Joanna Grajter, organizatorzy sylwestrowej imprezy spodziewają się udziału co najmniej 30 tysięcy osób. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom zabawy czuwać będzie 320 ochroniarzy.

Muzycy będą bawić publiczność z gigantycznej, liczącej 2 tys. m.kw. sceny, ustawionej na Skwerze Kościuszki. Wraz ze scenografią estrada sięga niemal szóstego piętra. Artystów można będzie oglądać także na ścianie wizyjnej o wielkości szkolnego boiska.

Na potrzeby telewizji widowisko rejestrować będzie 20 kamer, a z lotu ptaka imprezę pokaże należący do "Polsatu" śmigłowiec Newscopter. Podczas sześciogodzinnej zabawy 30 wykonawców zaprezentuje 100 piosenek; dla muzyków przygotowano ponad 300 kostiumów.

Sylwestrowy wieczór w Gdyni będzie okazją do świętowania pięciu jubileuszy działalności artystycznej: 50-lecia działalności Krzysztofa Krawczyka, 40-lecia istnienia Budki Suflera, 30-lecia Papa D. (dawniej Papa Dance), 20-lecia działalności Stachurskiego oraz 15-lecia Blue Cafe.

Nadejście Nowego Roku zostanie przywitane przebojem "Power of Love" w wykonaniu Sylwii Grzeszczak oraz pokazem fajerwerków, a życzenia noworoczne przekaże m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Sylwestrowy koncert w Gdyni poprowadzi sześcioro prezenterów "Polsatu": Paulina Sykut, Maciek Rock, Maciej Dowbor, Anna Głogowska, Agnieszka Popielewicz i Krzysztof Ibisz.

Na organizację sylwestrowej imprezy władze Gdyni wydały ok. 800 tys. zł. Rok temu sylwestrowy toast na placu Konstytucji w Warszawie, transmitowany na antenach Polsatu, Polsatu2 i Polsatu News oglądało ponad 5,3 mln widzów.

W Bydgoszczy i w Toruniu też pod chmurką

Silent disco - zabawę w rytm indywidualnie wybranej muzyki ze słuchawkami na uszach - organizują w sylwestra na Starym Rynku władze Bydgoszczy. Toruń, podobnie jak w ubiegłym roku, proponuje imprezę taneczną na Rynku Staromiejskim.

_ Każdy, kto zdecyduje się przyjść na Stary Rynek, na pewno będzie mógł wybrać muzykę, jaką lubi: od lat 70-tych po 90-te, house, r'n'b albo pop _ - zapewniła Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. O dobór muzyki zadbają m.in. łódzki dj Sixty Four Seven i warszawsko-łódzka formacja Diskollektive.

_ Przygotujemy 800 słuchawek bezprzewodowych, które umożliwią odbiór dowolnej muzyki na trzech różnych kanałach _ - dodała rzeczniczka.

Podkreśliła, że pogoda nie będzie miała wpływu na zabawę. _ Część imprezy sylwestrowej - Silent Disco - będzie odbywać się pod trzema pneumatycznymi namiotami, przypominającymi igloo _ - powiedziała.

Ci, którzy nie dostaną się do namiotów, w oczekiwaniu na wolne słuchawki bawić się będą w strefie z muzyką płynącą z telebimu. Dla osób, które preferują bardziej tradycyjną zabawę, przygotowano fragmenty koncertów takich wykonawców jak Madonna, Michael Jackson czy Fatboy Slim.

Podczas toruńskiego sylwestra scena, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie zbudowana w formie pionowej ściany, na której będą wyświetlane ogromne wizualizacje. Instalacja, która stanie na Rynku Staromiejskim, wykorzystywana jest podczas największych plenerowych wydarzeń muzycznych.

_ Sylwester w Toruniu zapowiada się wyjątkowo: znakomita muzyka i świetny didżej, którym będzie znany dziennikarz muzyczny Robert Leszczyński _ - zapowiedziała Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, miejskiej instytucji organizującej miejskiego sylwestra.

Tradycyjnie pożegnanie starego i powitanie Nowego Roku uświetnią w Bydgoszczy i Toruniu pokazy fajerwerków.

_ Toruń tej nocy rozbłyśnie wyjątkowym światłem: w pokazie pirotechnicznym wykorzystamy materiały, które zostaną wystrzelone z wyrzutni na wysokość od 100 do 200 metrów; promień rozbicia efektów na niebie będzie miał do 70 metrów. Do pokazu zostanie zużytych 200 zapalników oraz 1 tys. metrów przewodów elektrycznych, a cały pokaz będzie sterowany przez system komputerowy i zostanie zsynchronizowany z podkładem muzycznym _ - dodała Marecka.

Sylwester w Bydgoszczy rozpocznie się o 21.30, a zabawa w Toruniu pół godziny później. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników obowiązywać będzie zakaz wnoszenia na teren imprez własnych fajerwerków.

Ponad 55 tysięcy Sylwestrów w Polsce

W Polsce mieszka 55 tys. 765 mężczyzn o imieniu Sylwester - wynika z danych z bazy PESEL. Najwięcej Sylwesterów jest w grupie wiekowej 19-35 lat - ponad 20 tys. W 2013 r. na to imię zdecydowali się rodzice 76 chłopców.

Z okazji zbliżającego się sylwestra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sprawdziło, ilu mężczyzn noszących to imię mieszka w Polsce. Okazuje się, że w naszym kraju jest zameldowanych 55 tys. 765 Sylwestrów. Co ciekawe, 3 tys. 867 mężczyzn o tym imieniu obchodzi urodziny 31 grudnia.

Najstarszy w Polsce mężczyzna noszący imię Sylwester ma 101 lat. Najwięcej Sylwestrów jest w grupie wiekowej 19-35 lat - aż 20 tys. 286; najmniej jest w grupie wiekowej powyżej 65 lat - 3 tys. 875 oraz w grupie do 18 lat - 4 tys. 158.

W ostatnich latach popularność tego imienia systematycznie spada. W 2009 r. rodzice nadali imię Sylwester 127 chłopcom, w 2013 r. małych Sylwestrów było już niemal o połowę mniej - na to imię dla swojego syna rodzice zdecydowali się 76 razy.

Najwięcej Sylwestrów jest zameldowanych w województwach: mazowieckim (10 tys. 197), łódzkim (6 tys. 646), śląskim (4 tys. 628). Imię Sylwester jest najmniej popularne w województwach: opolskim (995), lubuskim (1 tys. 292) i podlaskim (1 tys. 555).

Czytaj więcej w Money.pl

bESmexkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)